Než si vyberete sekačku

Předtím než si vyberete tu správnou sekačku pro vaši zahradu, je dobré si rozmyslet pár věcí - zejména to, jak velká je plocha, kterou chcete pravidelně upravovat a při koupi sledovat i pár dalších podstatných věcí. K nim patří typ šasi, žací nůž, kapacita sběracího koše, druh motoru, točivý moment u motorové sekačky, bezpečnost, vzhled pojezdového ústrojí či mulčování.

Na menší travnaté plochy (s výměrou kolem 200 až 500 metrů čtverečních) zcela stačí elektrická sekačka. Lepší je ta s vlastním pojezdem, protože zvládne i kopcovitý terén. Elektrické sekačky jsou také při provozu tižší a dají se pořídit již kolem 1 500 korun. Levnější varianty mají ale plastový podvozek, pokud budete chtít ocelový, do peněženky bude zapotřebí sáhnout hlouběji.

Sekačky s benzinovými motory jsou dnes v čím dál větší oblibě, jsou samozřejmě výkonnější. Mnoho z dnešních moderních strojů mají motory s rozvodovými systémy OHC či DOV. Pokud chcete vybrat opravdu dobrou "mašinu" sledujte parametr točivého momentu - čím vyšší toto číslo je, tím lépe sekačka zvládne posekat vyšší nebo dokonce vlhkou trávu. Ty nejlevnejší benzinové sekačky se dají pořídit již za 4 000 korun, kvalitnější pak přijdou cca na 8 000 - 15 000 korun.

Elektrická sekačka

Velmi důležitým prvkem sekačky je také žací nůž, většina výrobců montuje univerzální žací nůž, který má ale problém s vyšší či mokrou trávou. Nejlepší nože jsou takové, u kterých je čepel nože zvlněná či je na svých koncích opatřena mohutnými lopatkami. Čepel (nůž) by měl být vždy originální a ne vytvořený svépomocí, protože hrozí nebezpečné poranění. Ideální kapacita sběrného koše je 60 litrů a více. Vše o výběru vhodného typu sekačky se dočtete v aktuálním čísle časopisu Praktik.

Publikováno: 16.6.2017 17:01:57
Kategorie: Zahrada
Rubrika: Péče o zahradu
Foto: Pixabay.com