Nenáročné krásky

Orchideje vás budou těšit krásou svých květů i bez zvláštní péče. Stačí je zalévat jen občas a málo hnojit. Pokud orchidejím vyhovuje stanoviště, kvetou zpravidla celé týdny.  Poradíme Vám, jak na to. Více najdete v tištěném čísle časopisu Praktik.


K nejméně náročným patří orchideje rodu Phalaenopsis a Cattleya. Vyhovuje jim vzdušná vlhkost 50 %, která je ideální pro obytné prostory. Při příliš nízké vlhkosti vzduchu si můžeme pomoci rozmístěním misek s vodou. Je to důležité, protože jinak jsou rostliny náchylné k napadení škůdci, především červci a štítenkami, proti nimž je pak potřeba zakročit sprejem k hubení škůdců. Napadení rostliny poznáme zpravidla podle lepkavého povlaku na listech, „pachatelé“ jsou většinou usazeni podél středových žeber nebo v úžlabí listů.

Žloutnou orchidejím listy nebo odpadávají poupata? Vězte, že tím rostliny reagují na příliš častou zálivku, a už vůbec se jim nelíbí, když zálivková voda zůstává v podmisce. Substrát je potřeba nechat před každým zalitím dobře vyschnout. Orchideje špatně snášejí také nadměrný přísun živin. Během vegetačního období od března do září stačí přidat jednou za osm týdnů trochu tekutého hnojiva na orchideje. Zhruba jednou za tři roky je potřeba dodat rostlinám čerstvý substrát, protože ten starý je vyčerpaný, často i zasolený, a kořeny vyplňují celý květináč. 

Více o pěstování orchidejí najdete v lednovém čísle časopisu Praktik.

Autor: Redakce Praktik, připravila mm, redakčně upraveno a zkráceno
Publikováno: 8.1.2018 16:19:31
Kategorie: Zahrada
Rubrika: Okrasné rostliny
Foto: Zdroj foto: Pixabay