Jak mít předpověď počasí, která opravdu vyjde


Hlásili jasno a sucho, tak jste zalili zahradu, a hned začalo lít jako z konve? Nebo jste naopak spoléhali na předpovídané dešťové přeháňky, a místo toho v létě svítilo slunce tak, že máte vypálené hnědé skvrny v trávníku? Na to je jednoduchá pomoc. Nespoléhejte na meteorology a předpovídejte si počasí sami.

Zapomeňte na rosničku v láhvi nebo na panenku a panáčka v domečku, počasí se dnes – a to i na domácí úrovni – předpovídá mnohem odborněji a vědečtěji. Slouží k tomu meteorologické stanice. V obchodech je najdete i za méně než tisícikorunu, jiné stojí tři až pět tisíc korun. Přitom v tomto případě platí, že za víc peněz dostanete víc muziky nebo spíš přesnější informace a spolehlivější předpověď počasí. Podle čeho se tedy orientovat?

Pozor na předražené teploměry

Ať si koupíte jakoukoli stanici, vždy se bude skládat minimálně ze dvou částí – z vnitřní jednotky s displejem, na němž se vám zobrazují údaje o počasí, a z měřicích senzorů. V balení bývá alespoň jeden, dokonalejší typy jich mohou mít i pět. Podle odborníků musejí být nezbytnou součástí těchto zařízení tlakoměrná čidla. Pokud je přístroj nemá, kupujete pouze předražený digitální teploměr, který vám sice ukáže aktuální teplotu (a také datum a čas, to umějí všechny), ale o předpovědi počasí nemůže být ani řeč.

Právě na základě sledování vývoje a rychlosti klesání a stoupání tlaku stanice vyhodnocuje situaci a dokáže předpovědět počasí na následující hodiny či dny. Zvýšení tlaku signalizuje obvykle slunečné počasí, pokles tlaku spíš oblačno a deštivé počasí. U domácích meteorologických stanic je taková předpověď přesná zhruba na 70 až 75 procent.

Co umějí meteorologické stanice?

I když si koupíte ty nejjednodušší stanice, zvládnou měřit vnitřní a vnější teplotu, atmosférický tlak nebo vlhkost. Některé vám nabídnou i údaje, v jaké fázi se nachází měsíc, kdy vychází a zapadá slunce a podobně. Jestliže je meteorologie vaším koníčkem, určitě oceníte také u hobby stanic nejrůznější vyhodnocovací a statistické funkce. I tyto přístroje v grafech ukážou například vývoj změn teploty, vlhkosti či tlaku vzduchu, užitečná je paměť zahrnující údaje o maximálních a minimálních hodnotách meteorologických jevů.

Nejen v horských oblastech pak zahrádkáři ocení alarm pro horní a hlavně dolní meze teploty nebo alarm možnosti námrazy, který vás upozorní, že byste měli jít na zahradu přikrýt rajčata a choulostivé druhy rostlin. Ještě víc informací a samozřejmě i zábavy poskytují poloprofesionální stanice. Mají všechny funkce jako hobby přístroje, navíc ale poskytují údaje o rychlosti a směru větru nebo o množství srážek. Dokonce umožňují sledovat solární radiaci nebo hodnoty UV záření. Všechny zpravidla snadno propojíte s počítačem, do něhož si můžete ukládat zjištěná data, dělit se o ně s ostatními a posílat je dál.

Publikováno: 31.1.2017 1:00:00
Kategorie: Hobby
diskuze k článku