Terasa na terčích

Snadný způsob montáže terasy nabízejí rektifikační terasové terče. Terasu nebo podlahu z dlaždic, ze dřeva i z dřevoplastu s jejich pomocí namontujete rychle, přesně, a hlavně suchou cestou.


Tento způsob montáže terasy má ale i řadu dalších výhod. Konstrukce je lehká, pevná a vysoce nosná, a navíc ji lze v případě potřeby kdykoli rozebrat.

Jak terče fungují

Terasové terče jsou vlastně jakési plastové podstavce, do nichž se vkládají mezerníky neboli křidélka. Ta umožňují zvolit si ideální mezeru mezi jednotlivými kusy terasových samonosných dlaždic, případně slouží k fixaci nosných profilů pro dřevěné dílce. Terče jsou vyrobeny z odolného polypropylenu, proto výborně snášejí namáhání zatížením i nepříznivé vlivy venkovního prostředí. Nevadí jim ani prudké změny teplot a nepoškozuje je UV záření. Zahradní nebo střešní terasa, k jejíž montáži jsou využity terasové terče, se vyznačuje nízkou hmotností, takže zbytečně nezatěžuje podklad. Konstrukci je možné v případě potřeby kdykoli snadno opravit nebo úplně rozebrat. Montáž je nenáročná a zvládne ji i naprostý laik.

Samonivelační terče

Rektifikační samonivelační terče s kyvnou hlavou pro suchou pokládku umožňují podle potřeby nastavit jak výšku, tak i sklon terasy. Terče se snadno přizpůsobí i nerovnému, ale pevnému podkladu. Visutou terasu namontovanou na terčích navíc neohrožuje vlhkost, protože dobře větrá, a ve vzniklém prostoru pod ní mohou být umístěny nejrůznější rozvody. Kyvná samonivelační hlava automaticky vyrovnává sklon až do 5 %. Není tedy nutné používat sklonové podložky, což ulehčuje samotnou realizaci terasy, jako je tomu například u rektifikačních terčů od HPI-CZ s vylepšenou samonivelační hlavou s čtyřmi integrovanými křidélky mezerníků pro přesnou pokládku. V případě potřeby se tato křidélka dají jednoduše vylomit.

Samonivelační terče se liší výškou; jejich rozpětí sahá od výšky několika centimetrů až do dvou metrů. Rotační systém šneku podstavce přitom dokáže nastavit výšku na milimetr přesně.

Terasové podložky

Terasové podložky umožňují pokládku podlahy z terasových samonosných dlaždic nasucho, například na zaizolovaných střechách, na terasách a balkonech. Jsou vhodné také tam, kde je nutné povrch nadzvednout, například kvůli přítomnosti vody či vlhkosti, nebo kvůli lepšímu odvětrávání plochy. Terasové podložky a rektifikační terče pro volnou pokládku dlažby mají stejné rozteče (distanční výstupky určující šířku spáry mezi dlaždicemi). Standardní rozměr spáry je 4 mm.

Podložky lze snadno dělit na půlky a čtvrtky pro aplikaci v místech detailů (rohy a kouty). Všechny podložky jsou modulární a lze je skládat na sebe tak, aby se docílila potřebná výška terasy. Položená dlažba tak nespočívá celou plochou na podkladu. K terčům pod dlažbu se nabízí i příslušenství, například protihlukové podložky, které tlumí kroky.


Novinkou u samonivelačních teleskopických 3D terčů výrobce HPI je speciální aretační kroužek, který zabraňuje samovolnému pootočení šroubení vlivem silných otřesů nebo při větším namáhání podlahy, a tím pádem vylučuje riziko i nepatrného snížení výšky terče a také celé podlahy v jednom místě.

 

Rektifikační terče Buzon PB série jsou nastavitelné od 2,8 cm do 96,5 cm

 

Podložka Eterno s křidélky vysokými 8 mm umožňuje pokládání speciálních dlaždic o minimální výšce 10 mm.

 

Konstrukce dřevěné podlahy uložená na samonivelačních terčích AKCEPT není ohrožena vlhkostí.

Autor: Redakce Praktik, mm
Publikováno: 25.8.2017 17:57:55
Kategorie: Dům
Rubrika: Stavba
Foto: foto archiv firem