Stále ty praskliny

Drobné prasklinky a mnohdy i větší pukliny se objevují na stropech, na zdech či v rozích velmi často. Někdy se vytvoří i na zdánlivě perfektním povrchu. Může to mít celou řadu příčin.


Důvodem vzniku prasklin bývají špatné základy, posuny v podloží vlivem vysychání či naopak zavodnění, pronášení starých stropů, špatně provedené spoje sádrokartonových konstrukcí nebo napojení příček a zdiva a podobně. Každého samozřejmě zajímá, jak se prasklin zbavit nebo jak to provést, aby nebyly vidět. Pokud chcete mít jistotu, je nejlepší problém konzultovat s odborníkem, stavařem či statikem, a zjistit, jaké jsou v konkrétním případě příčiny prasklin a možnosti jejich odstranění. Některé opravy zvládnete sami.

Odhalte příčiny vzniku                                    

Pokud nechcete vynakládat mnoho peněz, a přesto zjistit, zda a z jakých příčin dochází například k pohybům zdí či stropů, můžete si pomoci laickým způsobem. Na prasklinu, která vám vadí nejvíc, udělejte body pomocí sádrových terčů. Provedete to tak, že přes prasklinu namáznete rozdělanou sádru, a do ní si poznamenáte datum. Pak už stačí sledovat, za jak dlouho se prasklina na terči vytvoří znovu a v jakém rozsahu. Na vyhodnocení je nejlepší přivolat odborníka – pro případ, že by bylo nutné provést náročné stavební úpravy. Pokud se ale trhliny tvoří opakovaně a jde spíš o běžný pohyb konstrukce vznikající pnutím, případně dochází k otřesům (například v blízkosti silnice), a nejde tedy o vážnou poruchu, můžete si praskliny sami opravit běžně dostupnými prostředky.


 

I na větší, beznadějně vyhlížející praskliny a spáry, se najde vhodné řešení - pružný tmel


 

Perlinka, tapety a bandáže

V místě praskliny oškrábejte a odstraňte nesoudržné části a proveďte hloubkovou penetraci. Na takto připravenou plochu naneste flexibilní lepidlo a do něho vložte s přesahem mřížkovou tkaninu – perlinku. Tu opět přetáhněte flexibilním lepidlem a pak povrch srovnejte štukem či stěrkou. Poškozené místo lze také přetapetovat například speciální přetíratelnou papírovou tapetou Rauhfaser. Oba postupy jsou ale poměrně náročné. Můžete si případně vypomoci použitím bandáží nebo speciálních pásek na trhliny. I ony se ale při pohybu stěn můžou zkrabatit nebo dokonce posunout.

Pružné tmely a barvy

Nejrychlejším řešením je použít speciální tmely, které jsou pružné a dokážou kopírovat pohyb zdiva. K výmalbě se doporučuje použít některou z moderních barev (Dulux, Remal Vinyl a podobně), které jsou pružnější než běžné barvy, protože je zapotřebí, aby i barva snesla drobné pohyby, tedy aby si po nanesení zachovala potřebnou flexibilitu.

Nejméně vhodné je zvolit nejlacinější způsob – zasádrování prasklin. Taková oprava vydrží jen krátce. Při pohybu zdiva se praskliny objeví znovu - sádra je sice pevná, ale křehká, a proto brzy opět popraská. Proto jsou vhodnější tmely a stěrky, které jsou k dostání v různých provedeních a v různých cenových relacích.

Sázka na jistotu - SEMIN Fibrelastic

Praxe ukazuje, že u laciných tmelů, jak v kelímku, tak v kartuši pro vytlačování pistolí, bývá často problém s propadáváním, kdy dochází ke smršťování a také ke změně odstínu malířských barev. To je nepříjemné už proto, že se barva změní ne hned, ale zhruba během měsíce v důsledku působení složek přípravku . Proto je lepší vsadit na jistotu. Francouzská rodinná firma SEMIN, výrobce stavebních hmot a hlavně tmelů a stěrek s tradicí již téměř 180 let, vyrábí kvalitní tmely, například FIBRELASTIC, který má vysoký obsah pryskyřic a skelných vláken. Jeho pružnost zaručuje trvalé vyplnění trhlin a zabraňuje jejich dalšímu zvětšování (pokud tedy nejsou příčinou jejich vzniku vážná konstrukční pochybení). Fibrelastic lze použít na všechny běžné povrchy, tedy na pórobeton, starý nátěr, dřevo, OSB desky, beton, cement a vápenné materiály – maltu, sádrokarton a podobně.

Novinka na tmelení prasklin

Na rozdíl od jiných přípravků, kdy se při jejich aplikaci nejdřív prasklina navlhčí vodou, se tento tmel nanáší na očištěný, suchý podklad. Zásadně se nedoporučuje nanášet ho na zmrzlé a mokré povrchy, nepracuje se s ním tedy při teplotách nižších než 8° C, ani za deště. Tmel má podobu bílé pasty a je možné ho aplikovat v interiéru i v exteriéru. Protože obsahuje skelná vlákna, nedá se zcela dokonale vyhladit. Pokud trváte na zcela hladkém povrchu, jednoduše ho jemně přetáhnete jiným, jemným tmelem z produkce francouzské společnosti SEMIN, šlehaným tmelem SEM-LIGHT. Důležité je, že se nemění výsledná barevnost a tmel lze použít na všechny běžné povrchy.

Pohodlně s kartuší a pistolí – SEMIN SEM - LIGHT

Už zmíněný rychleschnoucí odlehčený tmel SEM-LIGHT, který je vhodný na překrytí pro dokonalou hladkost povrchu, se vyznačuje pružností a dobrými plnicími a vyhlazovacími schopnostmi bez smršťování. Patří k šlehaným tmelům, které umožňují provést opravu doslova jedním tahem. Sem-LIGHT je vhodný především do interiéru.  Schne velice rychle, do 20 minut na povrchu a přetírat se dá po dvou hodinách. Vzhledově je to sněhobílá, dobře přetíratelná hmota. Zatímco podobné typy šlehaných tmelů většinou znáte jen v provedení v kelímcích, firma SEMIN ho plní i do kartuší, takže se dá dobře nanášet i do tenkých prasklin a jeho použití je velice snadné – díky hrotu klasické výtlačné pistole se s tmelem dostanete i tam, kam běžnou špachtlí nedosáhnete.

 

 

Příjemné je, že se tmely SEMIN  dodávají v originálním balení s přelepkou s českým textem, takže si můžete dopřát originální kvalitu a nemusíte se spokojovat s náhražkou. Řemeslníci jsou s těmito tmely velmi spokojeni a nemají reklamace a výhrady, vyzkoušejte tedy i vy dobrý výrobek, který pomůže zatočit s protivnými prasklinami.

OBRAZEM: postup při opravě prasklin

Autor: Redakce Praktik, Miroslav Koubek
Publikováno: 2.1.2018 8:49:56
Kategorie: Dům
Rubrika: Stavba