Školní tabule doma? Proč ne!

Hlavně prvňáčci si určitě budou chtít vyzkoušet, jaké to je psát na tabuli. Při svých hrách na školu ji ale určitě využijí i starší děti. A každá hospodyňka a domácí kuchařka ocení možnost napsat si na tabuli nový recept nebo si poznamenat, co doma chybí.


Tabule, na kterou se píše křídou nabídka dne, nechybí v žádné restauraci a kavárně v retro stylu, ale uplatní se i v moderních bistrech. Proč si tedy nepořídit podobnou praktickou pomůcku, na kterou se dá opakovaně psát a napsané zase smazat, i domů? Není to nic složitého.

Tabule na stěně

Vyměřte si místo pro budoucí tabuli a oblepte ho malířskou maskovací páskou. Stěnu namočte a seškrábejte starou malbu. Pak zbytky rozmyjte vodou a nechte stěnu uschnout. Aby barva dobře držela, natřete oblepenou plochu napouštěcí fermeží. Druhý den pak plochu přetmelte a po zaschnutí tmel přebrouste, aby vznikla hladká plocha. Jde o milimetrové vrstvy, takže práce je rychlá a rychlé je i zasychání. Na suchou stěnu pak naneste základní nátěr, například S 2070. Prodává se sice v bílém provedení, ale dobře zpevní plochu a dá se i dobře brousit. Tím doplníte tenkou vrstvu tmelu. Základní nátěr pak přebrousíte a dvakrát natřete barvou na školní tabule, například S2122, buď v černém odstínu (0199), nebo v zeleném (0570). Než se ale začne na tabuli psát a kreslit, je potřeba alespoň dva dny počkat, až barvy důkladně vytvrdnou. Pak vydrží dlouhou dobu.

Další možností je použití vodou ředitelné matné barvy, například Denas Universal v matném provedení, Eternal, Balakryl a podobně. Po oškrábání malby napustíte podklad hloubkovou penetrací a pak přetmelíte, například stěrkou na vyrovnání stěn. Stěrku zbrousíte, aby byla plocha vyrovnaná, a pak podklad napustíte hloubkovou penetrací. První nátěr po uschnutí penetrace se provádí naředěnou barvou. Necháte ho zaschnout a ještě dvakrát plochu natřete neředěnou barvou. K nanášení můžete použít nejen štětec, ale i moltoprenový váleček.

Psát na nábytek dovoleno!

Pokud mají děti ve svém pokoji starší nábytek, můžete i na něm najít místo pro plochu, na kterou děti budou psát a malovat křídou. Důležité je v tomto případě především odmaštění, kvůli pozůstatkům leštěnky. Použijte saponátový roztok nebo líh a nábytek přebruste smirkovým papírem zrnitosti 100–120. Pak opět nanesete syntetickou základní barvu na dřevo, která se dá dobře brousit a vytvoří se tak hladký povrch. Po obroušení a oprášení natřete plochu dvakrát barvou na školní tabule.

Pokud byste chtěli použít vodou ředitelné barvy, je nutné podklad velmi pečlivě zbrousit. Vodou ředitelné barvy jsou také choulostivější vůči pozůstatkům mastnoty, než barvy syntetické, proto musí být odmaštění podkladu skutečně důkladné. Základní vodou ředitelné nátěry se většinou nebrousí, ale záleží na výrobci. Místo základního nátěru použijete samotnou barvu, kterou naředíte podle druhu podkladu. Po naředění vodou ředitelné barvy pění, proto je po nanesení a zaschnutí opět přebruste. Naředěná barva slouží jako penetrace pro zakotvení do hloubky. Teprve pak můžete přetírat matnou, vodou ředitelnou barvou. Tímto postupem můžete vytvořit tabuli skoro z jakéhokoli materiálu. Mohou to být dřevěné i betonové desky, sádrokarton, lignit a další. Navíc pokud se plocha poškodí, dá se jednoduše přetřít.  

Autor: Redakce Praktik, Miroslav Koubek
Publikováno: 10.9.2017 15:23:10
Kategorie: Dům
Rubrika: Bydlení
Přeložil: foto archiv firem