Nápadité ukládání

Je tolik věcí, ktreré musíme v naší domácnosti někam uschovat. Jedná se o šaty, boty, knihy, nádobí či věci na sport nebo různé doplňky. Vším tím se obklopujeme, ale většinu věcí nemusíme užívat každý den, takže je dobré najít pro ně vhodný uložný prostor. To, jak budeme mít věci uložené, pak i něco napoví o nás samotných a kultuře našeho bydlení.


Pokud nemáme k dispozici další samostatné místnosti, jako jsou šatny, spíže, špajzy či kumbály, musíme volit nějaké efektivní řešení. Tím jsou úložné systémy, které si poskládáme podle své fantazie a velikosti bytu. Máme dvě volby: buď zvolíme systém uzavřený či otevřený. Každý z nich má své logické výhody i nevýhody. Dříve se věci ukládaly zejména do systémů uzavřených - dnes se oba trendy vyrovnávají. Je běžné nechat věci takzvaně dýchat (například knihy v otevřených policích či nádobí a kuchyňské doplňky v kuchyních).

Ideálním řešením uzavřeného prostoru jsou velké vestavěné skříně, ať už kupované či vyrobené na zákazku a na míru.  Často zabírají místo od podlahy ke stropu, ale někdy se setkáme také s různými "truhlářskými" výmysly, kdy takové úložné prostory vzniknou třeba pod schodištěm nebo zkoseným stropem. Vedle velkých uzavřených systémů najdeme v mnoha bytech typické komody, skříně a skříňky. Dalším řešením jsou organizéry a krabice, které někdy bývají i součástí větších úložných systémů. Zajímavě a variabilní otevřené policové systémy dají bytu šmrnc. Na nich mohou být nejen knihy, ale také umělecké  nebo dekorativní předměty. Otevřené systémy se dnes také častěji uplatňují v kuchyních, kdy jsou zde záměrně "vystavené" různé kusy nádobí či kuchyňských nástrojů.  

Vše o ukládání věcí v bytě a úložných prostorech se dočtete v srpnovém čísle časopisu Praktik. Dozvíte se například to, jaké existují vychytávky v ukládání či vám dáme rady a tipy, jaký systém ukkládání je vhodný právě pro váš byt.

Autor: Redakce Praktik, -all-, redakčně upraveno
Publikováno: 5.8.2017 12:19:14
Kategorie: Dům
Rubrika: Bydlení
Foto: Pixabay.com