Vybíráme z dřívějších čísel - Moderní venkovská kuchyně

Z pohledu funkčnosti je její zařizování srovnatelné s kterýmkoli jiným typem bydlení. Pokud jde o vzhled, uplatní se ve venkovském prostředí vedle ryze rustikálního stylu především klasika se svou jednoduchostí a přehledností. Samozřejmě v celé šíři materiálů a jejich povrchového zpracování.


Ergonomické zásady, jež jsou určující pro správné fungování kuchyně, tedy rozmístění a řazení jednotlivých kuchyňských zón, pracovišť a ploch, jsou obecně platné. Podřizují se jim samozřejmě rovněž dispoziční parametry, osvětlovací prvky, stejně jako počet a typ zásuvek, skříněk a vůbec úložných prostor. Požadavkům na správnou funkčnost musí odpovídat i armatury a dřez, stejně jako materiály použité k obkladu stěn a podlah. Konkrétní speciftka venkovských kuchyní lze pozorovat spíše v celkovém designu použitého vybavení, který vychází obvykle z typu stavby. Například v roubenkách a srubech najdete většinou klasický selský či chalupářský nábytek z jemně řezbovaného nebo malovaného přírodního dřeva.

Další možnost představuje v poslední době velmi populární country styl anglického, francouzského,  skandinávského nebo amerického venkova, se svými typickými různobarevnými  lazurami,  kombinovanými s patinou. Častou volbou ale bývá také moderní nábytek jednoduchých linií, při jehož výrobě se používají soudobé technologické postupy a materiály, zahrnující i laminované nebo fóliované povrchy. Vzhledem k tomu, že se vracíme ke kuchyním spojeným s navazujícím obytným prostorem, měla by jejich charakteristika  vzájemně ladit.

Vintage styl 

Nábytek, který dokáže spolehlivě vytvořit atmosféru kuchyní našich babiček, bývá nejčastěji z masivu, boduje přiznaným dekorem a strukturou dřeva v jeho přírodní barevnosti, umocněné někdy tónovací lazurou v různých odstínech: často jde o modř či zeleň, v úvahu přichází rovněž šedá, tyrkysová či červená. Naši předkové se ale rádi obklopovali také nábytkem v pastelových barvách, jež používáním získavá určitou patinu. Té lze dnes dosáhnout i technologicky, takže dojmem letitosti umí působit i zcela nový nábytek, ať už k jeho povrchové úpravě byly použity barvy či soudobé fólie.

Pokud jde o tvary, často u nábytku nacházíme plasticitu, různé zdobné detaily, jako jsou zkosené hrany, frézované žlábky, věncové lišty, mřížky, různé vyřezávané sloupky či další prvky. Úchytky jsou obvykle dřevěné, kovové nebo porcelánové. Dvířka mohou být jak plná, tak prosklená. Historické či historizující vybavení lze přitom sestavovat z jednotlivých volně stojících prvků, jako jsou kredence, příborníky, police, skříňky a almary, ale vsadit lze i na vyzděné konstrukce, volně přístupné či vyplněné dvířky, nebo na kompletní linku ve zvoleném stylu. Tomu by měly odpovídat také spotřebiče. V případě, že nenatrefíte na vysloveně vintage produkty, přestože na trhu jsou, řešením je vsadit na vestavby, které lze skrýt za rustikálními dvířky.

V jednoduchosti je síla

Klasika se svou nadčasovostí, hladkými plochami a snadno čitelnými liniemi je také skvělou volbou pro venkovské domácnosti, a nejen pro ně. Takzvaný střední proud má tu výhodu, že díky své solidnosti, klidné kráse a střízlivosti nikdy nevyjde z módy, lze ho užívat po generace. Návrháři takových kuchyní opět často pracují s přírodním dekorem dřeva (kromě obvyklých také třeba olše, třešeň, bělený dub, jilm), ale často v kombinaci s barevně upravenými povrchy: k oblíbeným patří kromě bílé zejména pastelové tóny, působivě však vyzní třeba i černá, tmavě modrá, sytá šeď či výrazná červená. Také těmto kuchyním vévodí komfort a tradiční solidní řemeslo. Výhodou je, že v nich najdou uplatnění moderní designové spotřebiče, které se v poslední době velmi často skládají ze vzhledově kompatibilních a na sebe navazujících prvků, jež ve ftnále vytvářejí ucelený jednotný styl.

Pozor na zpracování hran dvířek

Protože kuchyňské prostředí bývá poměrně náročné na odolnost vůči vlhkosti, nabývá na důležitosti způsob zpracování především nábytkových dvířek, speciálně jejich hran. U masivních prvků není co řešit, ale pozor je třeba dávat v případě, že je jejich základem dřevovláknitá MDF deska, svou hustotou vstřícná k frézování motivů, dokonalému přilnutí fólie a uchycení kování, nebo laminovaná dřevotřísková LTD deska s hrubší strukturou, jež nese nejčastěji lamino, nebo akrylát. U fóliování lze díky materiálu dokonale zatavit i většinu hran (s výjimkou vnitřního obvodu), ale u lamina a akrylátu je kvůli řešení bočních hran s pomocí lepených pásků spojů více. V této situaci je pak podstatným parametrem typ lepidla: Standardní tavné lepidlo na bázi etylvinylacetátu (EVA) dává lepenému spoji tepelnou odolnost pouze do 60 °C, podstatně kvalitnější materiál na bázi polyuretanu (PUR) mu ovšem zaručí pevnost a odolnosti vůči vlhkos- ti a horkým párám až do 100 °C. Při výběru kuchyňského nábytku se proto kromě údajů o povrchových materiálech rozhodujte také podle informací o způsobu lepení.

Pro stěny a podlahy

Náročnost kuchyňského prostředí by se měla projevit rovněž při výběru materiálů pro řešení povrchů svislých a vodorovných konstrukcí. Možností jsou vedle dřeva zejména osvědčené keramické obklady se svými vynikajícími parametry co do odolnosti vůči vlhkosti a vstřícnosti k údržbě, jejichž použití maličko komplikuje křehkost pálených prvků. Proto je na podlahách v posledních letech celkem často zastupují novodobé krytiny z vinylu, nabízející kromě pružnosti a potřebné rezistence vůči prostředí naprosto věrohodně zpracované dekory. Dovedou totiž dokonale napodobit vzhled dřeva, kamene i pálených dlažeb, a to v celé jejich šíři, včetně reálné plasticity povrchu. Na stěnách pak často přicházejí ke slovu obklady z přírodního či kompozitního kamene, který se hodí i pro ře- šení pracovních ploch. Při vhodném výběru dekoru mohou i ve venkovské kuchyni dostat příležitost moderní velkoformátové  prvky z dekorativního Grafoskla.

Variabilní  osvětlení

Výběr zdrojů vychází z celkové dispozice a zvoleného stylu. Musí respektovat také to, zda jde o samostatnou místnost, nebo je kuchyně spolu s jídelnou a obývákem součástí multifunkční zóny. Ať tak či tak, kromě centrálního osvětlovacího tělesa byste neměli zapomenout ani na lokální závěsné či stěnové prvky. Adekvátní nasvícení pomocí samostatných zdrojů si zaslouží i jednotlivé činnosti, související s konkrétními zónami – pracovní a přípravnou, úložnou, skladovací (potraviny), varnou i mycí. Pro lepší přehled- nost se ukazuje jako praktické vybavit vnitřní prostory skříněk a zásuvek systémem, který se automaticky aktivuje jejich otevře- ním. S ohledem na typ kuchyňské linky lze efektně a efektivně využít i LED páskami či bodovkami osazené police a sokly. Světelné lišty není problém instalovat dodatečně.

Autor: Redakce Praktik, -al-
Publikováno: 2.9.2017 12:21:44
Kategorie: Dům
Rubrika: Bydlení
Foto: Foto archiv firem