Měření je stále snadnější a přesnější

Historicky prověřené pravidlo „dvakrát měř a jednou řež“ je stále platné a skládací metr či vodováha stále patří k základnímu vybavení dílny. Nicméně nejen profesionálové, ale i kutilové a svépomocní stavebníci dnes měří i laserem a ultrazvukem. Pro přesné měření jim pak obvykle stačí jenom jeden pokus.


Ruční měřidla

Základními měřidly pro každou domácí dílnu a svépomocnou stavbu zůstávají skládací a svinovací metr. Skládací metr se vyrábí ze dřeva či plastu v délce jeden nebo dva metry. Svinovací kovový metr může mít i dva, tři nebo až pět metrů. Větší vzdálenosti se měří kovovým nebo textilním měřicím pásmem o délce deset až padesát metrů. Lepší jsou pásma s aretací: vytažený pás je možné zafixovat. K rýsování úhlů na materiálu se používá úhelník. Vyrábí se v různých variantách, může být dřevěný či plastový, ale nejpřesnější úhelník je kovový. 

Tradiční vodováhy

Bublinková vodováha stále patří k základní výbavě kutilů i stavařů a pro některé úkony je téměř nepostradatelná. Základem je trubička s kapalinou a bublinou vzduchu. Poloha bubliny, při níž je hranol ve vodorovné poloze, je na trubičce vyznačena ryskami. Bublinkové vodováhy jsou dlouhé od 30 cm, a pak po 10 až 20 cm až do dvou metrů. Pro práce v bytě je vhodná délka 60 nebo 80 cm. Většina bublinkových vodováh má i trubičku pro určení svislé rovin. Moderní vodováhy s laserovou diodou promítají měřenou rovinu laserovým paprskem na zeď či jiný podklad.

Hadicová vodováha (tzv. šlaufka) pracuje na principu shodné výšky vodního sloupce. Dvě skleněné trubice jsou spojené hadicí naplněnou vodou. Při měření jednu trubici umístíte tak, aby zvolený výškový bod byl ve stejné výšce jako hladina v trubici. Druhou trubici přiložíte na místo, kam chcete výškový bod přenést. Poté začnete první trubicí pohybovat, dokud není hladina na stejné výškové úrovni, jako je výchozí bod. Tato vodováha se používá hlavně při vyrovnání podlah, ale také u složitějších zděných plotů.

K rychlému a přesnému měření vzdáleností slouží přístroje s laserovou diodou. Fungují jednoduše: paprsek zaměříte na příslušný bod a zmáčknete tlačítko. Přístroje umí i výpočty plošných i objemových rozměrů a umožní měřit i v místech, kde by to bylo obtížné běžným metrem. To oceníte například při vyměřování střech či půdních prostor, nebo při zaměřování plotu na větším pozemku. 

Dá se měřit i ultrazvukem

Ne každý přístroj, který má laserovou diodu, pomocí laseru také měří. Ultrazvukové dálkoměry mají laserovou diodu jen pro značkování. Paprsek nejprve označí bod, k němuž je pak ultrazvukem změřena vzdálenost. Slouží pro rychlé měření vzdáleností v rozsahu asi od 0,5 do 15 m s odchylkou nejvýše 0,5 %. Kromě kratšího dosahu a nižší přesnosti měření je jejich nevýhodou především rozptyl zvukového signálu, který se může odrážet od různých překážek a zkreslovat naměřené údaje. Tyto praktické přístroje s jednoduchým ovládáním se proto využívají zejména při práci v prázdném interiéru.

Vše o měřidlech včetně našich tipů a zajímavostí se dozvíte v lednovém časopise Praktik.

 

Autor: Redakce Praktik, ašr, redakčně upraveno a zkráceno
Publikováno: 10.1.2018 13:31:39
Kategorie: Dům
Rubrika: Bydlení
Foto: Zdroj foto: Časopis Praktik