Jak vrtat a řezat keramické obklady a dlažbu

Keramické dlaždice a obkladačky jsou velmi tvrdé, ale s vhodnými nástroji a pomůckami je lze řezat na potřebné rozměry velmi snadno. O něco složitější je vrtání, ale i to se dá zvládnout.


Na řezání a vrtání dlaždic a obkladaček existuje speciální nářadí pro obkladače, které tyto práce výrazně usnadní, ale pokud byste ho měli použít jen občas, jde o zbytečně nákladnou investici. Pro většinu úkonů bohatě postačí jednoduché ruční nástroje, nebo vhodné nástavce pro univerzální nářadí či speciální vrtáky na běžnou vrtačku a řezné kotouče na úhlovou brusku. Všechny druhy prací vyžadují v případě obkladů a dlažby trpělivost, přesnost a opatrnost včetně využití ochranných pomůcek. I tak se připravte na občasné nezdary a už při nákupu materiálu počítejte s určitým procentem odpadu. 

Nejjednodušší a nejlevnější varianta je použítí ruční pružinové řezačky.  Další možností je velká ruční řezačka, která se dá pořídit zhruba od 1000 do 6000 korun. Při složitějších řezech nejtvrdších materiálů včetně slinuté dlažby se uplatní i stolní řezačka (pila) s diamantovým kotoučem. Jednodušší řezy lze udělat i s řezným kotoučem na kámen či diamantovým kotoučem na úhlové brusce. 

Při řezání dlaždic se postupujte tak, že se nejprve naříznete povrch dlaždice a přes pevnou hranu z dlaždice odřezávaný kousek odlomíte. Potřebujete-li odříznout velmi úzký proužek, bude vhodné dlaždici naříznout i z rubové strany. Vždy použijte mírný přítlak, jinak hrozí prasknutí materiálu.

Vše o řezání a vrtání dlaždic se dozvíte v lednovém čísle časopisu Praktik

Autor: Redakce Praktik, Václav Větrovský, redakčně upraveno a zkráceno
Publikováno: 12.1.2018 10:32:22
Kategorie: Dům
Rubrika: Stavba