Elektrické hoblíky a frézky

Elektrické frézky a hoblíky jsou velmi dobrými pomocníky při práci se dřevem. V domácí truhlářské dílně nabízejí spoustu nových možností při obrábění dřeva i při výrobě a opravách nábytku nebo dekorativních předmětů.

Vrchní neboli horní elektrické frézky slouží k frézování drážek, polodrážek a profilů i k vytváření kolíkových či ozubových spojů. Lze s nimi udělat mnoho tvarů a profilů a poradí si i s laminem nebo dřevotřískou. Elektrický hoblík slouží k srovnání povrchu dřeva, k začištění hran či ke správnému naformátování schodů, oken, dveří a podobně. Můžeme ho použít k hoblování prken i trámů, ale i k vyřezávání drážek, ke zkosení hran či k vytváření dekorů.

Elektrické frézky

Základem frézky je rotující vřeteno s upínacím pouzdrem. Do jeho kleštin se nasazují stopkové frézy, které volíme podle požadovaného tvaru obráběného materiálu. Nastavovat lze hloubku záběru řezného nástroje (frézy) na třech stupních dorazu. Postupné nastavení dorazu se používá například při frézování hlubších hran, kdy hloubku záběru nastavujete postupně a materiál ubíráte tak, aby se fréza nezahltila. Jednorázová hloubka frézování by neměla přesáhnout deset milimetrů, při hlubším frézování se tedy přenastaví hloubka záběru.

Při frézování je třeba dodržovat postup ve směru vláken dřeva. Při frézování kolmo na vlákna by se totiž dřevo vylamovalo a přístroj by příliš vibroval.

Při nákupu horní frézky byste měli vědět, k čemu všemu ji lze využívat. Umí toho poměrně dost a dokáže velmi efektivně nahradit přinejmenším několik ručních nástrojů včetně dlát a speciálních hoblíků. Můžete s ní například tvarovat ozdobné hrany nejrůznějších dekorativních lišt, dělat kruhové i složitěji tvarované výřezy do desek a stolů, vytvářet na hranách desek spoje na pero a drážku či zaoblovat hrany u nábytku. Použít ji můžete i pro výrobu přesných tvarů oken a dveří nebo s ní můžete vyřezávat nejrůznější reliéfy, drážky a rýhy.

Frézka umí rovněž kopírovat, tedy vytvářet série spojů, rýh či dlabů stejných rozměrů. K tomu poslouží kopírovací kroužky, které se používají v kombinaci s připravenými šablonami a jsou součástí základního nebo volitelného příslušenství. Pokud kroužky kupujete dodatečně, ověřte si kompatibilitu se značkou nářadí, které máte.

Jakou si vybrat

Pro běžné podmínky domácí dílny jsou vhodné přístroje s příkonem od 1000 do 1500 W. Frézky s nižším příkonem (kolem 600 W) jsou vhodné pro občasné práce. Robustní profesionální značkové nářadí s vyšším příkonem naopak vydrží vysokou zátěž, práce s ním je velmi efektivní, ale připlatíte si. V každém případě vybírejte raději přístroj s regulací otáček. Ta vám umožní volbu ideální rychlosti břitu při opracovávání různých průměrů i typů dřeva či dalších materiálů.

U frézek se liší i průměry upínací kleštiny. Nejčastěji je to 6, 8 a 12 milimetrů. Shodují se s průměrem stopky jednotlivých typů fréz, jejichž základní sada bývá součástí příslušenství k přístroji. Doporučuje se průměr upínací kleštiny alespoň 8 milimetrů, frézy s nižším průměrem stopky můžete upínat i do kleštiny s vyšším průměrem.

Elektrické hoblíky

Na rozdíl od ručních hoblíků, které ubírají dřevo ostřím nože při pohybu vpřed, elektrické hoblíky frézují dřevo párem nožů na rotujícím bubnu. Liší se šířkou i hloubkou záběru. Zatímco šířka záběru je u elektrických hoblíků od 65 do 100 milimetrů, nejčastěji 82 milimetrů, hloubka záběru neboli síla třísky, kterou hoblík ubere na jeden zátah, se pohybuje v rozmezí 0 až 2 milimetry. Některé modely však ubírají až dvojnásobek této hloubky.

Na trhu jsou například kompaktní přístroje s šířkou záběru do 100 milimetrů. Klínový, plochý nebo zubový řemen přenáší u těchto hoblíků výkon motoru na hoblovací hlavu. Kompaktní hoblíky lze využít i při srovnávání povrchů vnitřních dřevěných obkladů, při odstraňování starých nátěrů či při vyrovnávání nerovností, a po upnutí do stacionárního podstavce i k dalším typům opracování dřeva.

Malý, nebo velký

Menší jednoruční kompaktní hoblíky o příkonu 600 až 800 W a hmotnosti kolem dvou a půl kilogramu mají šířku záběru 65 až 82 milimetrů. Tloušťku ubírané třísky lze nastavit od 0 do 3 milimetrů. Zvládnou i lícování, falcování, srážení hran i hlazení čel prken.

Výkonnější hoblíky o příkonu 900 W a hmotnosti od 3 do 3,5 kg pracují se šířkou záběru přibližně 100 milimetrů a ubírají až čtyři milimetry dřeva. Tloušťka úběru se obvykle nastavuje pootáčením předního držadla po desetině milimetru, což umožňuje i během práce měnit například velikost zkosení hran.

Velké profesionální tesařské hoblíky mají šířku záběru až 35 centimetrů, ovšem k práci s nimi je třeba dvou lidí. Tesařský hoblík musí zvládnout každodenní nasazení v profesionálních podmínkách. Pohání ho mnohem výkonnější motor, má kvalitnější ložiska hlavy nože a výkonnější odvádění pilin.

Jak udržet nože ostré

Nože pro elektrické hoblíky se časem otupí, což poznáte podle zvýšeného odporu při hoblování, podle větší námahy, kterou musí stroj vyvinout, podle poklesu otáček a rychlejšího zahřívání motoru. Pak je nutné nože otočit neopotřebeným ostřím vzhůru (jsou broušené oboustranně). Při poškození (naštípnutí, vylomení) je nutné nůž vyměnit – prodávají se obvykle v párech.

Autor: Redakce Praktik, Václav Větrovský
Publikováno: 22.2.2017 1:00:00
Kategorie: Dílna
Rubrika: Nářadí
Foto: archiv firem
diskuze k článku