Slabé místo panelových domů: vchod a schránky

Nezbytnou součástí revitalizace panelových domů bývá i výměna vchodových dveří a vůbec celkové řešení vstupu do budovy včetně poštovních schránek. Výsledkem by měl být prostor nejen krásný, ale především funkční a odolný vůči vandalům.

„Vstupní vchody jsou skutečně jedním z nejnamáhavějších a nejfrekventovanějších míst panelového domu a podtrhují celkový dojem z budovy,“ říká Ondřej Švec ze společnosti Fermo CZ v Praze 10 a dodává, že bezpečný vstup, funkční zvonky či elegantní a praktické poštovní schránky jsou součástí zdařilé komplexní rekonstrukce domu.

Když je z čeho vybírat
Často může člověk nejen na velkých sídlištích získat pocit, že je jeden dům jako druhý, a to platí i pro jejich vstupy. Ale skutečnost je opačná, o čemž svědčí i široká nabídka dveří. Ty mohou být jedno- i dvoukřídlé, s pevným či otevíracím nadsvětlíkem, nebo bez něj.  A protože systémy zpravidla fungují na principu stavebnice, lze z nich vytvořit také různě složité stěny se zabudovanými dveřmi na míru dle potřeb zákazníka. Samozřejmostí je volba otevírání dovnitř či ven, nebo napravo a nalevo.

Určité trendy lze zaznamenat i ve vzhledu a preferovaným materiálech. Majitelé dávají jednoznačně přednost takovým produktům, které nevyžadují žádnou náročnou péči. Tedy do popředí se dostávají bezúdržbové produkty z plastu či hliníku, naopak v menšině jsou vstupní systémy dřevně a ocelové, u nichž je třeba pravidelně obnovovat nátěry.
Výhodou je i rozmanitost povrchové úpravy profilů od výrobce. Ty hliníkové mohou být ošetřeny nástřikem práškové barvy v libovolném odstínu stupnice RAL či dostat stříbrný eloxovaný povrch. Z několika barev si lze vybírat i plastové dveře a systémy. U obou materiálů se lze rozhodnout pro speciální úpravu dokonale imitující dřevo.
Zimě vstup zakázán
Vchodové dveře slouží nejen k ochraně společných prostor domů před zloději a vandaly, ale zároveň jsou důležitým tepelněizolačním prvkem, což je třeba při jejich výběru také zohlednit. Jako výplň vchodových dveří se převážně používá izolační dvojsklo se součinitelem prostupu tepla od 2,9 až do 1,1. Zvýšenou bezpečnost lze dosáhnout volbou vrstvených skel, jde o dvě skla slepená fólií. Vrstvené sklo se při úderu nerozsype na střepy, ale zůstává stále nalepení na fólii, proto se o něj nikdo nepořeže a neporaní. Stejně tak zloděj nedokáže do fólie udělat otvor, kterým by si zevnitř otevřel. Izolační dvojskla mohou být také různě zabarvená, reflexní, s ornamenty, mléčná, pískovaná apod.
Ke zlepšení izolačních vlastností přispívá i dotěsňovací kartáček na spodní hraně dveří, který se šoupe po podlaze a při zavřených dveřích zabraňuje "podfukování" pode dveřmi. Místo něj se používá i těsnící guma, která mí lepší izolační schopnosti, variantou je i práh z hliníku..

Bezpečnost především
Dveře zamčené obyčejným klíčem už dnes neznamenají pro zloděje žádnou překážku. V rámci rekonstrukce vstupních prostor tak dochází i ke zvýšení bezpečnosti obyvatel.  „Provádí se proto instalace nového osvětlení společných prostor a na přání zákazníka rovněž dodáváme kamerový či bezpečnostní systém,“ říká Jiří Zelený z firmy AG POS. A pokračuje: „Často sem také instalujeme přístupový systém pracující na principu bezkontaktních médií (RFID), který je navržen tak, aby splňoval požadavky na komfortní manipulaci, vysokou spolehlivost a jednoduchou obsluhu.“  Jeho hlavními výhodami oproti klasickému zamykání domu klíčem jsou zejména nemožnost zkopírovat kartu nebo čipový přívěšek i fakt, že máte vždy zamknutý dům. Elektromechanický nebo elektromotorický zámek dveře při každém zavření automaticky uzamkne na dva západy.  Tento systém lze navíc modifikovat i na použití výtahu, do kterých tam mohou vstoupit a používat je pouze oprávněné osoby.

Bezkontaktní systémy přinášejí i pohodlí pro obyvatele domu, protože mají vysokou čtecí vzdálenosti, která u karet činí až 15 cm při čtení karty a u karty ve tvaru klíčenky je to do 10 cm. Po přiblížení identifikačního média do čtecího pole čtecího terminálu jsou data odeslána do řídící jednotky systému, která po porovnání identifikačního čísla s databází platných médií povolí nebo zamítne vstup. Po povolení vstupu se na čtecím terminálu rozsvítí zelená dioda a sepne zámek, v opačném případě se rozsvítí dioda červená a vstup povolen není. Přitom do jednoho systému lze uložit až 2000 identifikačních médií pro každý obsluhovaný vstup. Změny týkají se oprávnění přístupu při přidávání nových čipů, změn v oprávnění přístupu do jednotlivých dveří apod. si provádí sám uživatel pomocí jednoduchého programu.

Další zajímavou možností jsou bezpečnostní dveře od firmy Adlo, které jsou v bezpečnostních třídách 1-5. Kromě bezpečnosti nabízí dveře zvukovou a protipožární odolnost.

Vaše bezpečí, pošťákovo pohodlí
Součástí dveří mohou být také poštovní schránky, zvonková tabla včetně nových domovních telefonů. Ty jsou dodávány dle požadavků zákazníka v různých barevných provedeních a s nepřeberným množstvím výplní.
Integrací schránek do vstupního systému usnadníte pošťákovi práci, který nemusí zvonit na obyvatele domu, aby ho pustili dovnitř. Zabudovat lze do nich i společný vhoz na letáky s košem, pokud je nechcete ve svých schránkách.
Mnozí však dávají přednost stále klasickým schránkám na chodbách. „Ti si pak mohou vybrat z nabídky sestav poštovních schránek volně stojících, nástěnných, pro zazdění i do dveří,“ říká Hana Kortanová z firmy Kortan  apokračuje v popisu: „Schránky v sestavě jsou vzájemně snýtovány a zpravidla opláštěny po třech stranách obvodu, mimo spodní část, a zezadu hliníkovým plechem. Sestavy je také možno různě lemovat.“ U velkých nástěnných sestav  kovových poštovních schránek se doporučuje použít navíc nosnou konstrukci – podnož nebo konzolu k upevnění na stěně.
Sestavy schránek do exteriéru je možno doplnit o elektroschránky osazené zvonkovými tlačítky, hovorovým modulem případně číslem domu, případně i osvětlením.

Publikováno: 2.2.2017 1:00:00
Kategorie: Byt magazín