Co dělat, když se na podlaze objeví nevzhledná skvrna? Nestává se to totiž jen na starých skotských hradech, kde straší, ale klidně i v paneláku. Prvním krokem je pokusit se skvrnu odstranit vhodnými čisticími prostředky. Když to nepomůže, nezbývá než přikročit k radikálnějšímu řešení a poškozené místo vyměnit.

Publikováno: 3.9.2015 12:00:00
Zobrazeno 14x
Kategorie: Dům

V dnešní době je nabídka v obchodech široká a zařídit si kuchyni vším potřebným není nic těžkého. Pokud nemáme čas chodit do kamenných obchodů, můžeme využít e-shopy a nechat si všechno od hrnců, talířů a příborů po ubrusy a prostírání doručit až domů. 

Publikováno: 2.9.2015 23:00:00
Zobrazeno 11x
Kategorie: Byt

Nejrůznější typy dřevěných fasád se v současnosti nejvíce využívají při stavbě nízkoenergetických rodinných domů. Obklad ze dřeva se ale osvědčil i při rekonstrukci a dodatečném zateplení zděné či dřevěné víkendové chalupy. Zvláštním typem obkladu je falešné roubení.

Publikováno: 28.8.2015 0:00:00
Zobrazeno 38x
Kategorie: Dům
Co najdete v zářijovém vydání časopisu Praktik

Deváté vydání časopisu Praktik v tomto roce opět přináší spoustu zajímavých tipů a nápadů a k tomu, inspirace a návody, které jinde nenajdete. Objevíte je hned na prvních stránkách, kde si kromě seznamu výherců dárkové tašky s lepidly v hodnotě 1500 korun můžete prohlédnout zdařilou rekonstrukci barokního statku. Po tři staletí patřil rodině bohatého mlynáře, náležely k němu i polnosti a dvůr se zahradou. Půdorys statku a krásné původní klenby se při renovaci nezměnily, jen vnitřní dispozice prodělaly mnoho změn.

Pokud uvažujete o nákupu nového nábytku, najdete v zářijovém čísle hned několik inspirativních článků, které vám pomohou „nespálit“ se. Vysvětlíme vám přesně, co je laminát, který se dnes používá na výrobu podlah, dveří, i skříněk, jak rozeznat ten dobrý od špatného i jak s ním zacházet. Stejně tak upozorníme, jak je důležité při výběru nábytku sledovat hrany a ohranění. Je to jedno z nejvíc namáhaných a tedy rizikových míst, které – nebude-li dobře uděláno – může značně zkrátit životnost skříněk.  A zavítáme i do kuchyně, i když je pravda, že nabídka v obchodech je široká a zařídit si kuchyni vším potřebným není nic těžkého. Ovšem postupem času se výrazně mění způsoby stolování. Zatímco dříve bylo běžné, že všichni členové rodiny jedli společně u kuchyňského stolu, dnes je zvykem jíst kdekoliv v bytě.  A my víme, co při takovém stolování oceníte.

Časopis Praktik je opět plný i zajímavých návodů. Poradí, co pomůže na hodně zašpiněný nebo poničený koberec. Řekli byste, že obyčejná záplata, kterou si vyrobíte za pár minut?

Určitě vás překvapí i text o roubenkách, co jako roubenky pouze vypadají.  Obklad ze dřeva se totiž osvědčil při rekonstrukci a dodatečném zateplení zděné či dřevěné víkendové chalupy. Zvláštním typem obkladu je právě falešné roubení. Další návod krok za krokem vám ukáže, jak správně zateplit ostění kolem oken či dveří, kde je nedostatek místa na správnou vrstvu izolace. Existuje totiž patentovaný systém, který si s tímto snadno poradí a dokonce je tak jednoduchý, že zateplení si zvládnete udělat sami.  A pomůžeme i těm, kdo už sice zatepleno mají, ale izolace včetně omítky se jim poškodila, rozbila, popraskala. Opět víme, jak na to.  V dalším návodovém materiálu vám řekneme, jak si udělat svépomocí ostrovní fotovoltaický systém. A určitou perličkou tohoto vydání je postup, s nímž si vyrobíte krásné křeslo z vinných sudů!Z německého časopisu Selbst jsme pro vás tentokrát převzali test akumulátorových řetězových pil a zároveň s ním přinášíme i praktické rady, jak na správné mazání, na co dát u pil pozor co do bezpečnosti a podobně. A určitě budete mít radost, že s vynikajícími výsledky uspěly pily značek, které jsou u nás také běžně k sehnání. 

Září je ale i měsíc, kdy pomalu končí sezona a začínají přípravy na zimu, možná jste i vy po týdnech strávených na terase zjistili, že dřevoplastová prkna rozhodně nevypadají jako nová. S našimi radami na údržbu, ale všechen prach, špínu i fleky snadno odstraníte.  Nebojte, neznamená to konec, grilování ohýnků – na ty si můžete pořídit přenosná ohniště a ohňové koše. Více o nich najdete v dalším materiálu.

V rubrice zahrada se seznámíte s rozchodníky nebo tykví muškátovou neboli máslovou. Pozveme vás na místo, kde si stromy povídají a v již pravidelném kalendáriu připomeneme, co byste neměli zapomenout udělat právě v září. Na závěr přidáme i hobby návod na výrobu plstěné krabičky na šití a v receptech představíme jednak moučníky jako od babičky a také recepty (nejen) pro pamětníky.

Celé vydání časopisu Praktik najdete ZDE. A jsme také na facebooku!

CKrásné září přeje REDAKCE

Publikováno: 26.8.2015 0:00:00
Kategorie: Dům

Při nákupu nábytku člověk často sleduje kvalitu laku či povrchovou úpravu, poměřuje tloušťku korpusu dvířek, hledá výrobce kování. Zapomíná však zkontrolovat hrany, způsob jejich zakrytí i kvalitu provedení. Přitom právě tento detail často rozhoduje o tom, jak dlouho a jak dobře vám bude nábytek sloužit.

Publikováno: 25.8.2015 12:00:00
Zobrazeno 48x
Kategorie: Byt

Řekne-li se vejminek, mnohým se vybaví malá místnost, která nabídne rodičům na pár metrech vše potřebné k pohodlnému životu. Ovšem bydlení na stáří může mít i zcela jinou podobu. Příkladem je stodola z roku 1947 s krásnou mansardovou střechou a s výhledem do údolí řeky Jizery.

Publikováno: 23.8.2015 22:00:00
Zobrazeno 52x
Kategorie: Dům


Nedaří se vám v posledních letech vypěstovat astry? Vyzkoušejte ostálky neboli cínie – plně se jim vyrovnají. Vynikají dlouhým a neúnavným kvetením, spoustou barev, širokým uplatněním na záhoně, v nádobách i k řezu. Jednoduché pěstování a k tomu ještě přitažlivost pro motýly a včelky – to vše dělá z ostálky ideální zahradní letničku.

Publikováno: 19.8.2015 8:00:00
Zobrazeno 61x
Kategorie: Zahrada
<<<123>>>
9/2015
9/2015