Asi dvanáct kilometrů jižně od Benešova u Prahy se nachází přírodní zahrada, která postupně vzniká od roku 2007. Láska k přírodě vedla majitele k citlivému hospodaření na pozemku, a proto začali postupně budovat zahradu plně fungující na přírodních principech. Na svažitém pozemku u lesa se i bez agresivní chemie daří zdravé zelenině, ovocným dřevinám i léčivým bylinkám.

Publikováno: 26.10.2014 14:00:00
Zobrazeno 17x
Kategorie: Zahrada


Starali jste se od jara pečlivě o trávník kolem domu, pravidelně ho sekali, přihnojovali a kropili, a teď máte radost, že už je podzim a že vám tyto povinnosti odpadnou? Ještě než uklidíte sekačku do sklepa, dopřejte trávníku poslední podzimní kúru, jinak přijde vaše celoroční péče vniveč. Zde je návod, jak na to.

Publikováno: 25.10.2014 23:00:00
Zobrazeno 21x
Kategorie: Zahrada


Kdo židli má, bydlí. Kdo má čtyři židle a k tomu stůl, zařídil si jídelnu, podle mnohých nejdůležitější místo bytu, kde se všichni rádi potkávají. Že to u vás neplatí? Zřejmě jste stůl špatně vybrali a špatně ho umístili. Zkuste to tedy nepravit podle našich rad. Zásada pro nákup jídelního stolu číslo jedna říká: Vždy ho kupujte společně s židlemi, na kterých budete při stolování sedět.

Publikováno: 21.10.2014 23:00:00
Zobrazeno 38x
Kategorie: Byt


Na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu ale většinou začínáme již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Ve spárách kamene a po obvodu hrobu odstraníme plevel pomocí totálního herbicidu. Použijeme hotový roztok ve spreji, na spáry je ideální Roundup gel, který nikam nezteče. Do dvou týdnů plevel zaschne, a pak ho stačí často jen vymést. Další úpravy provedeme podle toho, zda máme hrob krytý kamennou deskou, nebo hrob s výsadbou.

Publikováno: 17.10.2014 17:00:00
Zobrazeno 83x
Kategorie: Zahrada


Každý chce mít o Dušičkách hrob, hrobku nebo pomníček v pořádku. Pokud jsou náhrobky a obložení zanedbané a poškozené, hrob jako celek vypadá neupraveně. Nedostatky a vady často nezakryjí ani dekorace a květiny, které jsme na ně položili.  Na náhrobky a obložení hrobů se používají různé druhy žuly, kamenů a terasa, které nezůstávají uchráněny před náletem mechů a lišejníků. Nápisy vlivem povětrnostních podmínek přestávají být čitelné, někdy poničí hrob vandalové – třeba dojde k ulomení části náhrobku, a pak řešíme, co s tím. Někdy ale můžeme nešetrným a agresivním zacházením hrob poškodit i sami. Můžeme využít služby, které kámen vyčistí, zbrousí a pozlatí tak, aby vše bylo dokonalé. Bohužel jsou poměrně drahé, a tak se většinou snažíme pomoci si sami. Zde je příklad drobných oprav a renovací, které zvládnete i vy.

Publikováno: 16.10.2014 11:30:00
Zobrazeno 44x
Kategorie: Hobby


Kterou vybrat? Rozhodování o střešní krytině – a je jedno, zda stavíte nový dům, zahradní domek či garáž, nebo rekonstruujete – není jednoduché. V nabídce je nejen velké množství materiálů, ale také desítky provedení a barev. Pokud se právě probíráte katalogy výrobců, neopomínejte plechové střechy. Možná vás překvapí dlouhým seznamem svých výhod.

Publikováno: 14.10.2014 23:00:00
Zobrazeno 40x
Kategorie: Dům


Podzimní příroda ještě hýří barvami, ale brzy se země i obloha zahalí do mlžného oparu a převládnou v ní jednotvárné hnědé a šedé tóny. Proto bychom si barvy měli dopřát alespoň doma. Pomocí barev můžeme vnést do obytných místností náladu a světlo, můžeme je zvětšit, či naopak zmenšit, proteplit je, nebo naopak zvolit uklidňující studené tóny tam, kde je to žádoucí.

Publikováno: 11.10.2014 6:00:00
Zobrazeno 53x
Kategorie: Byt
<<<123>>>
Praktik 10/2014
10/2014