K nejméně oblíbeným pracím patří natírání drátěného plotu. Zdá se nám, že práce neubývá, a většinou se pěkně umažeme od odstřikující barvy. Existují tři postupy, které můžeme při natírání použít, každý z nich má ale svoje výhody i nevýhody. Štětec, váleček, nebo nástřik? Natírání štětcem je nejpomalejší a nejpracnější. Nespornou výhodou tohoto postupu je, že pokud pracujeme pečlivě, zalijí se barvou všechna místa. Při nanášení barvy válečkem je práce sice rychlejší, ale nedostaneme se všude, a k dodělávkám stejně musíme použít štětec. Stříkání je nejrychlejší, ale je při něm velká spotřeba barvy, protože se její značná část rozstříká do okolí.

Publikováno: 2.9.2014 16:00:00
Zobrazeno 14x
Kategorie: Hobby


Možná jste se ocitli v podobné situaci: Kominík při kontrole objevil závažné závady spalinové cesty a nařídil okamžitou opravu, ale vy jste měli jiné plány, a tak jste se rozhodli počkat do jara. Nebo si čistíte komín sami a někdo vám poradil, že k vybírání uhlíků (i těch žhavých) je ideální vysavač. Nejste jediní, kdo takto postupoval. Ovšem aktéři našich ukázkových případů jsou po smrti. Zemřeli na otravu oxidem uhelnatým. Okolností, které mohou skončit podobně, je více. Na co si dát pozor při různých rekonstrukcích či přestavbách topného systému?

Publikováno: 31.8.2014 23:00:00
Zobrazeno 15x
Kategorie: Dům


Litinové radiátory jsou nezničitelné, neprorezaví, nepotečou, tak se jich raději nebudeme zbavovat! Kolikrát už jste podobný argument slyšeli? Nebo sami patříte k těm, kteří – ačkoli už zrekonstruovali skoro celý dům – stále na litinových tělesech lpí? Je to škoda. Protože se tak často připravujete o nemalé peníze i o komfort bydlení.

Publikováno: 30.8.2014 1:00:00
Zobrazeno 28x
Kategorie: Byt
Zářijový Praktik přináší spoustu zajímavostí

Je toho ještě spousta, co byste rádi stihli do konce roku udělat v domě a kolem něj? Je jedno, zda chcete postavit pouze sádrokartonovou příčku, plot, natřít fasádu, nebo dokonce vybudovat dům svépomocí… Jak na to, najdete v zářijovém vydání časopisu Praktik, který právě vychází.

Na úvod se časopis pouští do velmi diskutovaného tématu, a to jsou dřevostavby. Nemají to u nás stále jednoduché. Zděné domy vydrží celá staletí a člověk si je postaví sám – tak zní nejčastější argumenty zastánců zděných staveb. Podobné výhody mohou ale nabídnout právě i dřevostavby. Také ony nabízejí životnost více než sto let, jak dokazují zkušenosti ze zahraničí, kde mají mnohem delší tradici. Snadno z nich vytvoříte nízkoenergetické až energeticky pasivní stavby. A jak je to s tou stavbou svépomocí? Jde to, i když to není úplně jednoduché, jak se dočtete hned v úvodu časopisu Praktik.

Následující článek připomene nevýhody a nástrahy přechodu mezi létem a podzimem. Bydlíte v domě s centrálně dodávaným teplem a nikdo vám během chladných večerů nepřitopí? Dokážete to sami pomocí elektrických a takzvaných biokrbů. Poradíme, které z nich jsou lepší a na co dávat při nákupu pozor. U vytápění pak zůstaneme i v článcích o výměně radiátorů a povinnostech majitelů komínů. Také si myslíte, že ty litinové jsou nejlepší? Pak vás možná vyvedeme z omylu. Víte, proč se říká, že kominík nosí štěstí? Protože chrání váš domov před požárem! Neztěžujte mu to a nezanedbávejte své povinnosti.


Oblíbeným způsobem, jak s i vylepší t byt nebo vytvořit snadno a rychle další místnost je použití sádrokartonové příčky. Proto určitě využijte naše rady a tipy jak na to, a postup krok za krokem jak se sádrokartonem pracovat. Nezapomněli jsme ani na ty, kdo chtějí před zimou dopřát obnovu fasádě domu a nabízíme návod jak na udržovací nátěr fasád.
Několik stránek jsme připravili i pro majitele dílen, kterým vyřešíme věčný problém, tedy jak zde udržet pořádek na vždy. Je jen na vás, zda dáte přednost závěsným systémům, nebo třeba bedýnkám. A pokud si chcete vybavení rozšířit, určitě si nezapomeňte přečíst náš návod jak vybrat úhlovou brusku.


Protože se pomalu blíží podzim a bude čas „dělat dřevo“, další materiál jsme věnovali výběru řetězové pily. V zahradě pak nezapomeneme na oblíbené a překrásné macešky a na závěr vás v návodu krok za krokem naučíme jak si vyrobit rámeček z prozutí.

Nezapomeňte si proto koupit zářijový Praktik. Udělá vám radost!

Publikováno: 28.8.2014 22:00:00
Kategorie: Dům


Stačí setřít skla a hladké rámy a za pár minut je umyto. Snadná údržba patří mezi největší výhody plastový oken. Majitelé pak mají tendenci péči o ně si maximálně zjednodušit a zanedbávat ji. Nebo si snad vzpomenete, kdy jste naposled promazávali kování a seřizovali panty? Pokud ne, napravte to nyní s naším návodem krok za krokem.
Nefunkční a drhnoucí klika, svěšené nebo dokonce vpadlé okenní křídlo… to jsou nejčastější vady, s nimiž majitelé plastových oken bojují. A za něž zpravidla může zanedbaná údržba oken.  Přitom vám zabere jen několik desítek minut ročně. „To je potřeba pohybové části kování, tedy panty, zavírací díly či sklopné nůžky, promazat kapkou oleje, aby se okno dalo bez námahy otevírat a zavírat,“ říká Miroslav Cilka ze společnosti DAFE-PLAST.

Publikováno: 24.8.2014 23:00:00
Zobrazeno 30x
Kategorie: Byt


I když jde o méně známé měřicí metody a postupy, používají se při nich standardní měřidla a různé pomůcky či přípravky.Podívejte se, jak si rozdělit desku na několik dílů  nebo jak dělat čáry rovnoměrně s hranou!

Publikováno: 22.8.2014 18:00:00
Zobrazeno 51x
Kategorie: Dílna


Našli jste na svých rajčatech plody, které byly na špičce začernalé? Nebo se vám vyskytla stejná porucha u paprik? Příčinou je v obou případech nedostatek přijatelného vápníku. Tato fyziologická porucha se odborně nazývá abiotická nekróza květního konce plodů rajčat a paprik.

Publikováno: 20.8.2014 10:00:00
Zobrazeno 45x
Kategorie: Zahrada
<<<123>>>
Praktik 9/2014
9/2014