V květnovém Praktiku najdete SPECIÁLNÍ PŘÍLOHU ZAHRADA

Pokud vezmete do ruky květnové vydání časopisu Praktik, bude se vám určitě zdát těžší a silnější. A není to zdání, je to skutečnost! Páté číslo letošního Praktika je totiž rozšířené o speciální šestnáctistránkovou přílohu Zahrada, kterou najdete uvnitř.   

Stačí rychlý pohled do obsahu časopisu a zjistíte, že jaro a s ním spojené stavební a zahradnické práce propukly nejen venku, ale i v jeho obsahu.  Hned první téma přivítají ti, kdo se chystají na jeden z nejtěžších úkolů při vylepšování starých panelákových i bytovkových bytů – rekonstrukci jádra. Umakartové jádro je věc, která dokáže otrávit život. Nejenže není zrovna krásné, navíc styk s vodou a neustálé působení vlhkosti nevytváří pro umakart ideální podmínky, a tak už bude pravděpodobně v rozích zpuchřelý a shnilý. Vnitřek panelů se stane rájem pro nežádoucí spolubydlící, jako třeba rybenky, a ve spojích se už jistě objevuje plíseň. Východisko z této situace je jediné: Staré bytové jádro zbourat a nahradit ho novým. Jenže jakým – klasickým zděným, nebo třeba sádrokartonovým? Odpovědi najdete uvnitř časopisu.


Mnozí se raději drží „při zemi“ a letošní opravy omezí na obnovu povrchů a malování. Týká-li se vás druhý případ, zkuste se pohlédnout po barvách, které dokážou více než zkrášlit stěny, ale působí také jako čističky vzduchu, ničící bakterie, viry a další škodliviny, které člověk doma dýchá. V sekci o natírání také poradíme s nátěrem a obnovou betonových povrchů.

Varování máme pro ty, kdo se chtějí pouštět do jinak velmi užitečného a potřebného zateplení. Máte pocit, že to není nic těžkého a zvládnete to sami bez toho, abyste platili tisíce za projekt a další za stavební dozor či energetický audit?  Odborníci varují, že výsledkem může být nekvalitně provedené zateplení, které majitelům nejenže nepřinese kýžené úspory, ale jejich náprava často stojí další tisíce. Výsledek takové akce je pak zcela opačný.  


Pokud se těšíte na to, co si podle Praktika vyrobíte hezkého a praktického do domu či na zahradu, nebojte, nezapomněli jsme na vás. Z mnoha návodů „krok za krokem“ určitě stojí za připomenutí praktický skládací stolek na práci i stolování, který, když ho nepoužíváte, zabere jen pár centimetrů místa. Potřebujete-li spíš vylepšit zahradu, oceníte náš opěrný vějíř pro popínavé rostliny, nebo návod, jak si vyrobit speciální truhlíky, po jejichž osazení letničkami se plot, zídka či stěna promění v květinový vodopád. Velmi jednoduchý je návod, jak si vyrobit z obyčejných proutků dřevěné květiny.  Jestliže chcete vést ke zručnosti i potomky, zkuste s nimi návod na stavbu zahradní pece. Není to vůbec těžké!

Celým číslem se prolíná - jak jinak, když máme květen - téma zahrady.  Vysvětlíme, k čemu jsou dobré mulčovací materiály nebo jak a k čemu všemu v zahradě využijete energii ze slunce, která je nyní zdarma.  Ve speciální příloze poradíme, jak si navrhnout a zorganizovat zahradu tak, aby práce na ní byla radost a nepřidělávala vám zbytečné starosti. Pouhých pět kroků za našeho návodu poradí, jak si vypěstovat krásný a hustý trávník, který vám bude závidět nejeden správce golfového hřiště. Hledáte-li tip na něco, co vám zde poroste rychle, snadno a skoro samo, zkuste bobuloviny -  kanadské borůvky, jahody a mnohé další.  Máte pocit, že cokoli letos pěstovat je zbytečné, protože kvůli nedostatku vody nebude úroda nijak závratná? Poradíme, jak zachytit skoro všechnu dešťovou vodu a jak si navrhnout samozavlažovací systém, abyste zalévali s až o třetinu menší spotřebou, přesto stejně stále stejně kvalitně.

A protože zahrada je také o relaxaci, poradíme, jak vybrat vhodné grily či zahradní nábytek. Takové poležení na měkkém lehátku s rozečteným Praktikem v ruce je přece krásná odměna za veškerou péči, kterou domu a jeho okolí věnujete!

Publikováno: 23.4.2014 22:00:00
Kategorie: Dům


Cibuloviny nás jako první poslové jara každoročně uchvacují různorodostí květů a bohatostí barev. Jde o vytrvalé rostliny, pro které je typický velice rychlý vývoj. Na jaře brzy vyraší, vykvetou, vytvoří semena a pak zase zmizí pod zemí, kde většinu roku přebývají ve formě zásobního orgánu, kterým jsou cibule, hlízy nebo oddenkaté kořeny. S oblibou je vysazujeme do klasických květinových záhonů, v podrostech již vzrostlých dřevin, ale také do květnatých trávníků.

Publikováno: 16.4.2014 12:00:00
Zobrazeno 34x
Kategorie: Zahrada


Velikonoce jsou před námi, a proto vyzýváme tatínky a dědečky, aby svým ratolestem vyrobili dřevěnou hrkačku (řehtačku). Ukážeme si, jak na to, a přidáme opět nějakou radu do dílny. Hrkačku můžeme vyrobit v různém provedení, a proto existuje vícero pracovních návodů. Abychom nemuseli ukazovat zbytečně mnoho obrázků, popíšeme si jednotlivé díly na hotovém výrobku.

Publikováno: 15.4.2014 22:00:00
Zobrazeno 37x
Kategorie: Dílna

Snažíte se maximálně šetřit vodou, ale platby za ni vám neklesají tak, jak byste čekali, nebo platíte dokonce stejně a někdy i více? Příčiny mohou být dvě: první je všeobecně známá - neustále se zdražuje voda, ale ve velké míře za to mohou i zastaralé a nepřesně měřící vodoměry ve vašich domech. Víte, že odchylky mezi skutečnou a naměřenou spotřebou se mohou lišit až o třetinu a vy tak platíte za vodu o několik set korun ročně více, než byste opravdu museli?

Publikováno: 12.4.2014 12:00:00
Zobrazeno 34x
Kategorie: Byt magazín

Lehké dřevěné stavby, jako je pergola, plot, altán či zahradní domek, je potřeba postavit na pevném nosném základu, který stavbě poskytuje dobrou stabilitu a zároveň ji dobře chrání před zemní vlhkostí. Jeho příprava je většinou spojena s pracným kopáním a betonováním základové desky nebo nosných základových patek. Dnes je nahrazují modernější systémy – zemní vruty. Jde o novou, ale velmi efektivní technologii pro zakládání staveb, která je díky jednoduchosti provedení mnohem méně pracná, a tím i časově a finančně úspornější. Její vynález je přirovnáván k převratné historické změně, kdy byly hřeby ve dřevu nahrazeny šrouby.

Publikováno: 10.4.2014 10:30:00
Zobrazeno 60x
Kategorie: Hobby


Řekne-li se korková podlaha, snad každý si vzpomene na dlouhý seznam výhod: Je teplá, a tedy vhodná pro rodiny s dětmi, příjemně měkká na chození, snadno se udržuje, tlumí hluk… Přesto se s korkovými podlahami v domácnostech moc často nesetkáte. To by však mohl změnit nový typ šestimilimetrových dlaždic – kromě výše zmiňovaných kladů přidávají ještě jedno velké plus. Mají patent na dlouhou životnost.

Publikováno: 9.4.2014 19:00:00
Zobrazeno 39x
Kategorie: Byt


Sedí vaše dítě stále u televize nebo u počítače a vy ho musíte nutit, aby se šlo ven proběhnout, protáhnout nebo si alespoň chvilku pohrálo s kamarády na čerstvém vzduchu? Zkuste ho nalákat na atraktivní hřiště s houpačkami, skluzavkou, domkem a dalšími atrakcemi. Přesně takové hřiště může vzniknout u vás na zahradě. Koupit, nebo vyrobit? Tuto otázku musí rodiče vyřešit, pokud se rozhodnout věnovat část zahrady dětem a vytvořit jim zde kout na hraní.

Publikováno: 6.4.2014 22:00:00
Zobrazeno 53x
Kategorie: Zahrada
<<<123>>>
Praktik 5/2014
5/2014