Je mnoho věcí, bez kterých si nedovedeme vánoční svátky představit. Patří k nim i celá řada rostlin, které se staly skutečnými symboly Vánoc. Některé symboly, tradice a zvyky, jako například zdobení vánočního stromečku, jsou novějšího data, jiné se dochovaly z předkřesťanského období a provázejí lidstvo již několik tisíc let.

Publikováno: 22.12.2014 10:00:00
Zobrazeno 9x
Kategorie: Byt


Banky a nebankovní společnosti mají Vánoce mnohem dřív než všichni ostatní, neboť v posledním čtvrtletí roste počet půjček, které si lidé berou, o desítky procent. Podle statistik si lidé loni v předvánočním období půjčili kolem 10 miliard korun, a to hlavně ve formě spotřebitelských úvěrů. Kromě koupě aut, což bývá v rodinách dlouhodobě plánovaný krok, který většinou nelze odkládat, spousta peněz šla i na pořízení elektroniky, počítačů a mobilů. Tedy věcí, které člověk – ač si to nerad připouští – prostě nutně nepotřebuje. Každý desátý pak měl se splácením půjčky problém.

Publikováno: 16.12.2014 22:00:00
Zobrazeno 32x
Kategorie: Čtenáři


Podlaha je jako velká rezonanční deska. Pokud není správně odhlučněna, dokáže potrápit obyvatele na obou svých stranách. Podlaha by měla být řešena tak, aby eliminovala přenos hluku, který vytváříme v bytě při běžných každodenních činnostech. Měla by splňovat požadavek vzduchové neprůzvučnosti, tedy zabránit přenosu akustických podnětů vznikajících hlasitým mluvením, pouštěním různých spotřebičů, řinčením nádobí aj., šířených vzduchem na všechny strany a pronikajících i nedostatečnou zvukovou izolací podlahy. Jak na to?

Publikováno: 12.12.2014 17:00:00
Zobrazeno 35x
Kategorie: Dům


Nejen milovníci vína ocení dekorace zhotovené z korkových zátek. Jsou vtipné a ekologické a navíc vypovídají o zálibách toho, kdo je vytvořil. Pokud si schováváte špunty z vypitých lahví, pusťte se do výroby hned. Pokud ne, začněte sbírat, ať máte z čeho tvořit příští rok.

Publikováno: 11.12.2014 8:30:00
Zobrazeno 42x
Kategorie: Hobby


Vánoce jsou obdobím, kdy se peníze rozkutálejí rychleji než jindy. Je proto logické, že se člověk snaží na těch méně důležitých věcech ušetřit. Platí to i o některých potravinách. Také čekáte, až bude nějaký olej v akci, abyste ho měli dost na smažení vánočního kapra, klobásy či svátečních řízků? Pozor, ne každý olej je k tomu vhodný, tak ať si neuškodíte! Olivový na saláty, slunečnicový na smažení – také máte ve spíži tyto dva druhy oleje s jasně rozděleným použitím a myslíte si, že je to správně? Není.

Publikováno: 9.12.2014 18:00:00
Zobrazeno 50x
Kategorie: Hobby


Více než dva týdny do Vánoc je ideální doba pustit se do velkého úklidu, který zároveň využijte k tomu, že vše, co nepotřebujete, vyhodíte, a vytvoříte si tak prostor na nové věci, které vám Ježíšek nadělí. Umyjte okna, vyperte záclony a závěsy nebo osprchujte žaluzie. Jen na vás záleží, zda okna budete mýt všechna najednou, anebo postupně v každé místnosti při jejím úklidu. Pokud chcete, aby si záclony zachovaly svoji bělost, přidejte do praní buď uměle vyrobené bělidlo na záclony, nebo pomůže i několik prášků do pečiva. Při úklidu jednotlivých místností vždy postupujte odshora dolů, tedy nejdřív myjte lustr a jako poslední podlahu.

Publikováno: 5.12.2014 10:00:00
Zobrazeno 40x
Kategorie: Byt


Zájem lidí bydlet zdravě, úsporně a v souladu s přírodou vede k návratu k přírodním stavebním materiálům. K prioritám patří jejich nízkoenergetická výroba, zdravotní nezávadnost, recyklovatelnost a snadná aplikace do stavební konstrukce, ať již jde o nízkoenergetickou novostavbu, či o rekonstrukci staršího objektu. Tepelně izolační stavební materiály rostlinného, ale i živočišného původu přestávají být minulostí. Dřevo, vlna, konopí, len, bavlna, ovčí vlna a jiné se díky moderním technologiím mnohem více uplatňují ve stavebnictví v podobě výrobků s možnostmi velmi širokého využití.

Publikováno: 4.12.2014 12:00:00
Zobrazeno 55x
Kategorie: Dům
<<<123>>>
Praktik 12/2014
12/2014