Výsledkem pletení z vrbového proutí nemusí být pouze velikonoční pomlázka, nůše na seno či košík na houby. Uplést si můžete i plot nebo si z prutů postavit na zahradě altán, pergolu, tunel na hraní pro děti, vstupní bránu a další drobné stavby, které vám dokonce mohou dál růst a zelenat se. Ideální čas pomalu přichází.

Publikováno: 4.8.2015 23:00:00
Zobrazeno 6x
Kategorie: Zahrada


Každý, kdo vlastní roubenku, je ni jistě hrdý, má ale i starosti navíc. Krásné staré roubenky vyžadují údržbu a péči. Čím déle necháme čas, aby nahlodával dřevěné i ostatní prvky – výmaz, uložení podkladních kamenů, střechu, komín a podobně, tím víc práce nás potom čeká.

Publikováno: 31.7.2015 12:00:00
Zobrazeno 33x
Kategorie: Dům
Jak poznáte, který plast jde slepit?


Lepení plastů patří mezi nejnáročnější hlavně z hlediska určení druhu materiálu, který chceme lepit. Je ale třeba si nejprve uvědomit, že ne všechny plasty jsou slepitelné. Pokud chcete vědět, která lepit lze, a který ne, máte dvě metody: zkoušku ve vodě či kapkovou metodu.

Zkouška ve vodě

Vložte odlomený kousek plastu do vody a sledujte, zda-li plave. Slepitelné plasty se ponoří, naopak neslepitelné plasty odpuzují vodu a zůstanou plavat na hladině.

Kapková metoda

Na lepený materiál naneste kapku vody anebo vteřinového lepidla. Podle úhlu, který svírá okraj kapky lepidla se základním materiálem, lze poměrně přesně určit, zda je materiál slepitelný. Pokud je úhel α menší než 25 stupňů, je již splněn jeden předpoklad vytvoření kvalitního spoje a plast je slepitelný.

Publikováno: 30.7.2015 12:00:00
Kategorie: Čtenáři
Srpnové vydání časopisu Praktik ve znamení léta

Spoustu letního čtení, tipů a nápadů přináší už osmé vydání časopisu Praktik v letošním roce. Srpnové číslo zahájíme ve stodole, přesněji řečeno ve stodole přestavené na krásné bydlení. Tři až čtyři patra poskytují v zimě majitelům úsporné a bezpracné bydlení, v létě se zase prostor mění v místo setkávání přátel, známých i lidí z celé vesnice.

Že byste také rádi doma přivítali návštěvu, jenže nemáte kam ji uložit? Zkuste to na pohovce. Přinášíme návod, jak vybrat gauč, který se po rozložení promění v pohodlnou postel. V dalším článku vám připomeneme, jak důležité je mít doma u schodiště zábradlí a také jak si ho snadno svépomocí nainstalovat. A praktický návod máme i pro ty, kdo uvažují, že strhnou staré parkety a nahradí je například novou laminátovou podlahou. Rada naše i námi oslovených odborník zní: nedělejte to! Klasické parketové vlysy jsou podlaha se stoletou životností a po přebroušení a nalakování vždy vypadají jako nové. Jejich renovaci při tom zvládnete také sami. Zmíníme se i o dalším materiálu a technice, který se kdysi běžně používal, pak jej vytlačily „moderní“ metody a nyní člověk objevuje opět jejich výhody. Jsou to hliněné omítky, které si dokážou poradit se zvýšenou vlhkostí ve staré chalupě i panelákové koupelně. Rozhodně se nemusíte bát, že byste doma měli všechny stěny hnědé. Vyrábějí se už v mnoha barvách včetně bílé, zelené, modré či vanilkově žluté.

Zajímavé téma jsme připravili i pro fandy do elektřiny, kteří také zastávají myšlenku, že díky rozvoji počítačů a LED osvětlení se bude hodit mít doma udělané rozvody stejnosměrného proudu. Jak se v praxi dá tento proud využít, jaké má výhody a nevýhody, vysvětlíme na příkladu konkrétného domu.

Na dalších stránkách poradíme se zateplením soklů domů, které je důležité pro celkovou pohodu v domě i úspory za topení.  Věnovat se budeme opět roubenkám a přineseme návod na jejich opravy, a to od střechy, přes spárování až po ošetření dřeva.

Velký úspěch u vás bude mít – aspoň doufáme – praktický test, který jsme převzali z německého prestižního časopisu Selbst. Týká se očkoplochých klíčů, a jak přiznávají autoři, jak v nejnižší, tak nejvyšší cenové kategorii na ně čekala příjemná i nepříjemná překvapení. Pokud se tedy chystáte dovybavit svou dílnu, nejprve raději čtěte, ať se nenapálíte.

A protože je léto v plném proudu, máme samozřejmě spoustu zajímavých tipů i do zahrady, kde vám představí a naučíme vás i stavět, přesněji řečeno spíš sázet, zajímavé stavby z poutí. Pozveme vás na návštěvu do zahrady umístěné ve stráni a představíme královny letních zahrad – ostálky. Možná je ale budete znát pod označením cínie. V bylinkáriu jsme se zaměřili na citronovou trávu a jeden materiál věnujeme i myrobalánám, které si někdo plete se špendlíky či mirabelkami. Přidáme také užitečně rady, jak chránit úrodu před plísněmi.

Na závěr nebude chybět ani oblíbené hobby, které ukáže dámám, jak si z obyčejného klobouky vyrobit neobyčejný a v rubrice recepty přidáme jak inspiraci pro zdravý život tak zajímavé recepty z vodního melounu. 

Časopis Praktik si můžete v elektronické podobě prohlédnout ZDE a nezapomeňte, jsme také na facebooku!

Krásné léto přeje redakce časopisu Praktik.

Publikováno: 29.7.2015 20:00:00
Kategorie: Čtenáři

Juklovi jsou skalničkáři a milovníci stromů a jejich zmenšenin. Svoji zahradu uspořádali do mimořádně zajímavého arboreta ozvláštněného artefakty, kde se hýří nápady všeho druhu. Zahrada manželů Juklových leží na rovince ve vilové zástavbě u Hradce Králové a měří jen něco málo přes sedmset metrů.

Publikováno: 24.7.2015 23:00:00
Zobrazeno 33x
Kategorie: Zahrada


Možná trochu zklamání čekalo na nové majitele této roubenky, když se rozhodli dům z poloviny předminulého století rekonstruovat. Počítali, že oprav bude hodně, zároveň ale doufali, že alespoň nějaké části zůstanou zachované a vnesou do jejich bydlení něco z genia loci starých dob. To se nepovedlo, a tak stavba roubenky začal opravdu od základů.

Publikováno: 21.7.2015 23:00:00
Zobrazeno 189x
Kategorie: Dům


Pracovní deska v kuchyni je tak trochu popelka, která dobře slouží a odvede spoustu práce, a přitom bývá majiteli zanedbávána a opomíjena. Při výběru linky každý řeší nejprve dvířka, jejich materiál a barvu, tvar úchytek. A deska? Zpravidla si zákazníci nechají od personálu doporučit něco ani moc levného, ani moc drahého, s odůvodněním, že se v těch nových materiálech moc nevyznají. Řešení přitom může být jednoduché.

Publikováno: 18.7.2015 14:00:00
Zobrazeno 79x
Kategorie: Byt
<<<123>>>
8/2015
8/2015