Cibuloviny nás jako první poslové jara každoročně uchvacují různorodostí květů a bohatostí barev. Jde o vytrvalé rostliny, pro které je typický velice rychlý vývoj. Na jaře brzy vyraší, vykvetou, vytvoří semena a pak zase zmizí pod zemí, kde většinu roku přebývají ve formě zásobního orgánu, kterým jsou cibule, hlízy nebo oddenkaté kořeny. S oblibou je vysazujeme do klasických květinových záhonů, v podrostech již vzrostlých dřevin, ale také do květnatých trávníků.

Publikováno: 16.4.2014 12:00:00
Zobrazeno 30x
Kategorie: Zahrada


Velikonoce jsou před námi, a proto vyzýváme tatínky a dědečky, aby svým ratolestem vyrobili dřevěnou hrkačku (řehtačku). Ukážeme si, jak na to, a přidáme opět nějakou radu do dílny. Hrkačku můžeme vyrobit v různém provedení, a proto existuje vícero pracovních návodů. Abychom nemuseli ukazovat zbytečně mnoho obrázků, popíšeme si jednotlivé díly na hotovém výrobku.

Publikováno: 15.4.2014 22:00:00
Zobrazeno 37x
Kategorie: Dílna

Snažíte se maximálně šetřit vodou, ale platby za ni vám neklesají tak, jak byste čekali, nebo platíte dokonce stejně a někdy i více? Příčiny mohou být dvě: první je všeobecně známá - neustále se zdražuje voda, ale ve velké míře za to mohou i zastaralé a nepřesně měřící vodoměry ve vašich domech. Víte, že odchylky mezi skutečnou a naměřenou spotřebou se mohou lišit až o třetinu a vy tak platíte za vodu o několik set korun ročně více, než byste opravdu museli?

Publikováno: 12.4.2014 12:00:00
Zobrazeno 34x
Kategorie: Byt magazín

Lehké dřevěné stavby, jako je pergola, plot, altán či zahradní domek, je potřeba postavit na pevném nosném základu, který stavbě poskytuje dobrou stabilitu a zároveň ji dobře chrání před zemní vlhkostí. Jeho příprava je většinou spojena s pracným kopáním a betonováním základové desky nebo nosných základových patek. Dnes je nahrazují modernější systémy – zemní vruty. Jde o novou, ale velmi efektivní technologii pro zakládání staveb, která je díky jednoduchosti provedení mnohem méně pracná, a tím i časově a finančně úspornější. Její vynález je přirovnáván k převratné historické změně, kdy byly hřeby ve dřevu nahrazeny šrouby.

Publikováno: 10.4.2014 10:30:00
Zobrazeno 57x
Kategorie: Hobby


Řekne-li se korková podlaha, snad každý si vzpomene na dlouhý seznam výhod: Je teplá, a tedy vhodná pro rodiny s dětmi, příjemně měkká na chození, snadno se udržuje, tlumí hluk… Přesto se s korkovými podlahami v domácnostech moc často nesetkáte. To by však mohl změnit nový typ šestimilimetrových dlaždic – kromě výše zmiňovaných kladů přidávají ještě jedno velké plus. Mají patent na dlouhou životnost.

Publikováno: 9.4.2014 19:00:00
Zobrazeno 39x
Kategorie: Byt


Sedí vaše dítě stále u televize nebo u počítače a vy ho musíte nutit, aby se šlo ven proběhnout, protáhnout nebo si alespoň chvilku pohrálo s kamarády na čerstvém vzduchu? Zkuste ho nalákat na atraktivní hřiště s houpačkami, skluzavkou, domkem a dalšími atrakcemi. Přesně takové hřiště může vzniknout u vás na zahradě. Koupit, nebo vyrobit? Tuto otázku musí rodiče vyřešit, pokud se rozhodnout věnovat část zahrady dětem a vytvořit jim zde kout na hraní.

Publikováno: 6.4.2014 22:00:00
Zobrazeno 52x
Kategorie: Zahrada


Technologií vhodnou pro domácí vodní elektrárny je bezlopatková turbína. Dokáže efektivně přeměnit na užitečný výkon i velmi malou vstupní energií toků s nízkým spádem. Jako zdroj energie se uplatní zejména v odloučených oblastech a pro menší objekty bez elektřiny. Vodní mikroelektrárnu zde můžeme kombinovat i s jinými nezávislými obnovitelnými zdroji energie.

Publikováno: 2.4.2014 11:00:00
Zobrazeno 87x
Kategorie: Dům
<<<123>>>
Praktik 4/2014
4/2014