Máte pocit, že s nástupem myček nádobí je dřez v kuchyni už skoro zbytečný, a proto stačí koupit ten nejmenší a nejlevnější? Omyl, podle statistik se až jedna třetina všech kuchyňských prací odehrává právě u dřezu. Kromě oplachování nádobí je to i čištění a mytí zeleniny, omývání masa, krájení a loupání, slévání horké vody z hrnců a podobně. Nepodceňujte proto jeho výběr, abyste nelitovali.

Publikováno: 3.3.2015 23:00:00
Zobrazeno 8x
Kategorie: Dům


Dřevěné fasády domům sluší bez ohledu na to, zda jde o klasické zděné stavby, nebo o módní dřevostavby. Důvodů, proč je jich kolem nás k vidění stále více, je hned několik. Na první místo patří vzhled, zapomínat však nelze ani na lepší tepelně izolační vlastnosti, neboť dřevěný obklad tvoří další izolační vrstvu, a obložení také chrání konstrukci domu před nepříznivými povětrnostními vlivy. Máte-li pocit, že všechny tyto klady nemohou kompenzovat největší nevýhodu dřeva, tedy nutnost pravidelné údržby, přesvědčíme vás, že to nemusí být pravda.

Publikováno: 28.2.2015 8:00:00
Zobrazeno 22x
Kategorie: Dům

Kvalitní přenosné světlo do dílny, na stavbu i pro práci v exteriéru musí být lehké, bezpečné, stabilní a dostatečně jasné. Pro různé druhy prací si světlo z nabídky na trhu vyberete bez potíží. Pracovní světlo využijete na stavbě v době, kdy ještě není nainstalovaná elektřina. Hodí se však i při práci v nekvalitně osvětlených prostorách půd či sklepů. Halogenové reflektory či montážní lampy využijete i v dílně nebo při opravách hůře přístupných míst v domě či v bytě. A některé typy pracovních lamp, i když ne všechny, poslouží i k přisvícení na práci na dvoře nebo v zahradě. Vybírejte si pracovní světla podle požadavků na jejich svítivost, stabilitu a odolnost vůči vlhku a prachu a samozřejmě i podle rozměrů.

Publikováno: 26.2.2015 20:00:00
Zobrazeno 29x
Kategorie: Dílna
Březnový Praktik je právě na stáncích

Zapomeňte na kamna, od dneška platí, že březen – s Praktikem do dílny či na zahradu vlezem. Ano, nové vydání časopisu se právě objevilo na pultech trafik a obchodů.  Opět přináší spoustu zajímavých nápadů, tipů a užitečných informací. Protože počasí venku už začíná připomínat jaro, mnohé z nich si můžete rovnou vyzkoušet. 

Hlavní téma jistě pomůže těm, kdo se zamilovali do módních a moderních dřevěných fasád. Důvodů, proč je jich kolem nás k vidění stále více, je hned několik. Na první místo patří vzhled, zapomínat však nelze ani na lepší tepelně izolační vlastnosti, neboť dřevěný obklad tvoří další izolační vrstvu, a obložení také chrání konstrukci domu před nepříznivými povětrnostními vlivy. Máte-li pocit, že všechny tyto klady nemohou kompenzovat největší nevýhodu dřeva, tedy nutnost pravidelné údržby, přesvědčíme vás, že to nemusí být pravda. 

Jestliže toužíte po jednoduché, levné a rychlé změně bytu, naučíme vás kouzlit s pruhy, je to snadné a efektní. Naopak více práce budou mít ti, kterým dosloužil kuchyňský dřez.  Nejprve se budou muset rozhodnout, zda dají přednost nerezu, nebo zvolí některý z nových, takzvaných kompozitních materiálů. I způsobů osazení existuje více a v Praktiku se dozvíte, který je nejlepší a který nejjednodušší.

Jsou rady, které od nás oceníte nejen na jaře: třeba návod, jak uklízet, aby se byt blýskal ještě v létě. Anebo jak ušetřit při nákupu nových spotřebičů, na co dávat pozor při vlastním ohřevu vody, abyste zbytečně neohrožovali své zdraví, a prozradíme, zda je právě nyní vhodná doby na nákup letní dovolené.


Seznámíme vás také s oblíbenými litými podlahami a ukážeme, jak se taková podlaha „pokládá“.  Nezůstaneme však pouze při zemi a vydáme se i o něco výše, a to na schody. V mnoha rodinných domech můžeme najít točité ocelové schodiště s dřevěnými stupni. Když jsou stupně ošlapané, není to neřešitelný problém – můžeme si je zrenovovat sami s naším návodem krok za krokem.

Rubrika dílna přináší třetí díl o bezpečnosti práce s kotoučovou pilou a těm, kdo se rozhodnou kutit dlouho do noci poradíme, jak si vybrat správní světla do dílny, na stavbu i na zahradu.

Nebyl by to Praktik, aby vás nepozval na inspirativní návštěvu, která potěší oko i duši. Tentokrát vás zavedeme do roubenky ve Sloupu v Čechách. Zajímavé jsou její barevně pojaté interiéry. Objevíte tu třeba stůl s modrýma nohama, stropy v barvě nebe a netradičně upravený nábytek. Inspirativní jsou zejména dveře barevně upravené technikou krakelování. Majitelka ji pojmenovala „Sen“.

Hledat krásnou zahradu jsme tentokrát vyrazili dokonce až za hranice. Nedaleko od Amsterodamu najdete malé městečko jménem Leiden. Zde se v jedné malé zahradě skrývá úplně jiný svět, který spolupracuje s přírodou a nemyslí pouze sám na sebe. Majitelka respektuje potřeby rostlin a živočichů a velice citlivě pečuje o malou zahradu, kde se spojuje užitečné s krásným. Leidenská zahrada je jednoznačným důkazem, že i bez chemie vybudujete úžasnou zahradu plnou květů a zdravých plodů.

První zdravé plody si můžete pomalu vypěstovat sami – přinášíme tipy na jarní zeleninu, kterou můžete nejen sílet, ale velmi brzo také sklízet. A na závěr přidáme několik užitečných rad na to, jak vařit, aby vám nezbylo jediné sousto, a vše jste zužitkovali.

Vařit a žit s Praktikem se vám prostě vyplatí! Objednat si ho můžete ZDE.

Publikováno: 25.2.2015 20:00:00
Kategorie: Dům

Manželé Štandovi si svůj život neumějí představit jinak nežli v bio stylu. Před pěti lety se přestěhovali z Krumlova do Žabovřesk u Budějovic, kde si zrekonstruovali starou mlýnici. Učarovala jim svojí polohou a historií. V současnosti se polozřícená mlýnice přiléhající k budově původního mlýna leskne sluneční barvou nové omítky. Okna domu lemují bílé šambrány, zdůrazněné ručně malovanými volutami. „Inspirovali jsme se barokními volutami, ale ztvárnili jsme je s nadsázkou, v lehce ladovském stylu,“ usmívá se majitel. Na straně obrácené k místní komunikaci hledí na kolemjdoucí madonka, kterou vytvořil krumlovský restaurátor a malíř Karel Hrubeš.

Publikováno: 20.2.2015 8:00:00
Zobrazeno 49x
Kategorie: Dům


Rozmarýna (Rosmarinus officinalis) patří k nejstarším bylinkám využívaným člověkem. Jako koření dodá nezaměnitelnou chuť a aroma zvěřině, grilovanému masu i omáčkám. Ale používejte ji střídmě, jenom tak vynikne její vůně. Rozmarýna podporuje zažívání, zlepšuje krevní oběh, posiluje nervy a zlepšuje paměť. Zevně se používá proti svalové únavě, revmatismu a křečím, prokrvuje pokožku a má antiseptické vlastnosti. Často se nakládá do octa (poupata květů naložená do octa se používají jako náhrada za kapary) nebo olivového oleje, který se přidává do koupele nebo do aromalamp.

Publikováno: 18.2.2015 8:00:00
Zobrazeno 54x
Kategorie: Zahrada

Malá a tmavá koupelna? Nedostatek světla v chodbě? Potřeba rozdělit velkou místnost na dvě menší? Všechny tyto časté problémy mají jedno společné řešení – jmenuje se luxfery. Příčky ze skleněných tvárnic propouštějí světlo, oddělují prostor a navíc vypadají velmi elegantně. Samozřejmě luxfery nejsou žádnou novinkou – stačí se podívat na domy ze sedmdesátých či osmdesátých let, kde se hojně používaly na schodištích či v zádveřích, zpravidla šlo o kombinaci několika barev skleněných tvárnic. Po určitém útlumu dnes stavebníci a architekti opět objevují jejich kouzlo, i když trochu jinak. Luxfery se dnes používají hlavně v interiérech a přednost dostávají ty čiré. Variant ale existuje mnohem víc.

Publikováno: 17.2.2015 8:00:00
Zobrazeno 75x
Kategorie: Dům
<<<123>>>
3/2015
3/2015