Na Marka oharka do járka - zní moravské rčení. Jestli to ale nestihnete, nezoufejte, nakládačky můžete vysévat i v průběhu celého května. Ve výjimečně chladných jarech lze výsev posunout i do prvních červnových dnů. O pěstování okurek snad bylo napsáno úplně vše. Podívejme se proto blíže na několik doporučení k problémům, se kterými se můžete při pěstování okurek setkat.

Publikováno: 3.5.2015 9:30:00
Zobrazeno 15x
Kategorie: Zahrada


O využití sluneční energie se zajímám 35 let a od chvíle, kdy jsem instaloval solární systém k ohřevu vody na svém domě, uplynulo 12 let. Prodleva skoro čtvrt století mezi těmito událostmi se zdá být neúměrně dlouhá, myslím si však, že dobře ilustruje základní problém spojený s využíváním solární energie u nás – dlouhou dobu návratnosti vložených prostředků, a tedy malou motivaci k pořízení takového systému.

Publikováno: 1.5.2015 14:00:00
Zobrazeno 17x
Kategorie: Dům
Květnový Praktik se právě prodává

Už popáté letos vychází časopis Praktik, který ulehčí život všem těm, kdo něco rádi opravují, vylepšují, vymýšlejí a vyrábějí.  Ovšem příjemné chvíle přichystá každému, kdo si rád čte, prohlíží a inspiruje se.  Co jsme tedy pro vás připravili?

Hned na úvod přineseme jak příjemné čtení, tak inspiraci pro ty, kdo přemýšlejí, jak si zvětšit byt a nad hlavou mají prázdnou půdu. Zavedeme vás do historického centra jednoho ze středočeských měst, kde si majitelka z obyčejného dva plus jedna vytvořila třípatrový mezonet. Jak stavební firma vyřešila technické parametry, aby tam bylo dost světla, v zimě příjemně teplo a v létě se místnost nepřehřívaly, se dozvíte hned v úvodním tématu. Pokud byste se raději pustili do něčeho skromnějšího, máme pro vás také tip, jak si zařídit plnohodnotné bydlení na patnácti metrech čtverečních, a to dokonce v maringotce!

I když to každého nyní táhne ven, zaměříme se i na vylepšení a zdokonalení interiéru. Poradíme, co dělat s dveřmi, když nefungují tak, jak mají.  A pomůžeme i těm, kdo řeší otázku, zda vyhodit staré dřevěné dveře a koupit nové, jak se lidově říká, „papírové“, či se pustit do rekonstrukce. Pokud se rozhodneme pro renovaci těch starých, stojí za to je jen znovu přetřít krycí barvou? Nebo je lepší to vzít od základu, tedy až na holé dřevo? Praktik vám poradí.Inspirací, zvlášť pro ty výtvarně nadané, bude jistě i autorský malovaný nábytek od Adély Urbanové, který oproti starožitným kouskům nepracuje s tradičními motivy, ale s humorem. A také s moderními výrazovými prostředky, například s koláží.
Pomůžeme i těm, kdo ačkoli celý den pracují a jsou večer příjemně utahaní, tak v noci stejně nemohou spát. Víme totiž, kde asi děláte chybu!

Samozřejmě že velkou část časopisu věnujeme pracím a opravám venku. Pokud zjistíte, že na střeše garáže nebo kolně máte trhliny, nic neodkládejte a s naším návodem krok za krokem je opravte pomocí asfaltových pásů na bázi bitumenu. Zajímavé jistě budou zkušenosti našeho čtenáře s dvanácti lety provozu zařízení na solární ohřev vody. Je spokojený? Splnila se jeho původní očekávání? S tím vším se vám svěří v našem časopise.


V květnu lze očekávat i několik hezkých dnů, které vás donutí pustit štětce a další nářadí z rukou a jen tak si posedět na terase. Pokud se grilovačka s přáteli protáhne až do noci, tak jistě oceníte rady jak a podle čeho si vybrat venkovní osvětlení. Nebo jak z obyčejného plastového květináče vyrobit „kameninový“, v kterém to bude rostlinám na terase obzvlášť slušet. U kamene, konkrétně kamenných koryt a skalek plných květin, zůstaneme i v rubrice zahrada. Poradíme ovšem i s výběrem a pěstování okurek a v bylinkáriu představíme meduňku lékařskou, která je doslova k nezaplacení. A využít ji můžete zkusit třeba i v kuchyni, v našich receptech na přípravu drůbeže v netradičních podobách.

Krásný květen strávíte s časopisem Praktik, který si můžete OBJEDNAT ZDE!

Publikováno: 30.4.2015 0:00:00
Kategorie: Dům


Zrekonstruovaný dům v malé vesnici na Vsetínsku obklopuje klasická venkovská zahrada: u plotu keř růží, o kus dál zeleninová zahrádka. Uvnitř majitelé mírně upravili dispozice a interiéry zařídili ve stylu francouzského venkova v oblasti Provence. Celek působí velmi originálně, a to díky ručně zhotoveným doplňkům a hračkám, které vytváří paní domu.

Publikováno: 26.4.2015 8:00:00
Zobrazeno 75x
Kategorie: Dům

Otestovali jsme za vás devět klasických koleček a čtyři speciální zahradní vozíky z hlediska vhodnosti pro přepravu nejrůznějšího materiálu. Zjistili jsme značné rozdíly v jejich ergonomii a stabilitě. I když všechna kolečka vypadají na první pohled stejně, mohou se výrazně lišit co do pohodlnosti obsluhy. Proto v testu nakonec nezvítězila ta nejstabilnější, ale ta, která jsou při jízdě nejvyváženější.

Publikováno: 24.4.2015 23:00:00
Zobrazeno 31x
Kategorie: Hobby


Snad každý se ve svém bytě – ať starším, či novém – potýká s problémem praskání stropů a stěn. Většinou jde jen o vlasové prasklinky, ale i ty nás dovedou potrápit. Zkoušíme různé typy tmelů, sádrových výrobků a dalších hmot, bohužel s dočasným výsledkem. Jednu ze stále nedoceněných možností s překvapivě efektním a trvalým výsledkem přitom představují speciální tapety.

Publikováno: 21.4.2015 23:00:00
Zobrazeno 48x
Kategorie: Byt


Lagenárie, kalabasa, indická okurka – všechny tyto české názvy patří jedné rostlině s latinským jménem Lagenaria siceraria. Přes značnou podobnost nejde o tykev. Všechny tykve, patřící do rodu Cucurbita, pocházejí z Ameriky, domovinou lagenárií je ale tropická Afrika.

Publikováno: 17.4.2015 10:00:00
Zobrazeno 101x
Kategorie: Zahrada
<<<123>>>
5/2015
5/2015