Zděné domy vydrží celá staletí a člověk si je postaví sám – tak zní nejčastější argumenty zastánců zděných staveb. Podobné výhody mohou ale nabídnout i dřevostavby. Také ony nabízejí životnost více než sto let, jak dokazují zkušenosti ze zahraničí, kde mají mnohem delší tradici. Snadno z nich vytvoříte nízkoenergetické až energeticky pasivní stavby. A jak je to s tou stavbou svépomocí? I dřevostavbu lze postavit svépomocí, třebaže je to složitější.

Publikováno: 12.9.2014 15:00:00
Zobrazeno 25x
Kategorie: Dům


Výhodou úhlových brusek je jejich všestranná použitelnost. S různými typy kotoučů poslouží k broušení, čištění a leštění. Můžete s ní také řezat kovy, dřevo i plasty. Lze ji použít k povrchovému broušení a čištění různých materiálů včetně dřeva, zdiva, betonu, kovů a plastů. Řezné kotouče na úhlové brusce poslouží k nařezání přesných rozměrů obkládaček a dlaždic či betonových prefabrikátů nebo i jako náhrada frézky při vyřezávání instalačních drážek do zdiva. Můžete s ní čistit i leštit nejrůznější zámečnické výrobky, svařené konstrukce, zábradlí nebo díly automobilových karosérií. Řeže kovové i plastové trubky, s pilovým kotoučem pak dokáže řezat i dřevo nebo materiály na bázi dřeva včetně dřevovláknitých nebo dřevocementových desek. Ale umíte si vybrat tu pravou?

Publikováno: 11.9.2014 13:00:00
Zobrazeno 24x
Kategorie: Dílna


Léto i teplé dny končí, a začátek topné sezony v nedohlednu – právě v této situaci závidí nejeden majitel bytu s centrálním vytápěním majitelům domků, kteří si mohou zatopit, kdy chtějí. Ale víte, že přitápět si lze snadno právě třeba i v panelákovém obýváku? Stačí si pořídit krb. Máte pocit, že krb je výsadou rodinných domů, protože jde o poměrně velkou stavbu, která zatěžuje statiku konstrukce, je drahá, a hlavně – potřebuje komín? Neplatí to pro všechny krby. Do panelákových bytů (ale samozřejmě i kamkoli jinam) jsou vhodné krby elektrické či takzvané biokrby.

Publikováno: 9.9.2014 10:30:00
Zobrazeno 31x
Kategorie: Byt


Potřebujete co nejrychleji předělit místnost? S pomocí lehké sádrokartonové konstrukce postavíte příčku za několik hodin. Pro svou jednoduchou, rychlou a hlavně suchou montáž jsou sádrokartonové příčky v interiérech velmi oblíbené. Do stavby se může pustit každý, i méně zdatný kutil se stavební příručkou.

Publikováno: 7.9.2014 23:00:00
Zobrazeno 28x
Kategorie: Hobby


Pro každého sadaře a zahrádkáře, který chce plně využít úrodu ovoce, je užitečným pomocníkem lis na ovoce. Dá se v něm pohodlně lisovat báječná a zdravá ovocná šťáva a sklizeň se tak dá zužitkovat doslova do posledního jablíčka. Neexistuje lepší způsob, jak získat bio ovocnou šťávu, než si ji vylisovat z právě sklizených plodů. Jedině tak víme, co pijeme – skutečně čerstvě vylisovanou šťávu, která nepochází z koncentrátu a neobsahuje žádné chemické přísady.

Publikováno: 3.9.2014 10:00:00
Zobrazeno 50x
Kategorie: Zahrada


K nejméně oblíbeným pracím patří natírání drátěného plotu. Zdá se nám, že práce neubývá, a většinou se pěkně umažeme od odstřikující barvy. Existují tři postupy, které můžeme při natírání použít, každý z nich má ale svoje výhody i nevýhody. Štětec, váleček, nebo nástřik? Natírání štětcem je nejpomalejší a nejpracnější. Nespornou výhodou tohoto postupu je, že pokud pracujeme pečlivě, zalijí se barvou všechna místa. Při nanášení barvy válečkem je práce sice rychlejší, ale nedostaneme se všude, a k dodělávkám stejně musíme použít štětec. Stříkání je nejrychlejší, ale je při něm velká spotřeba barvy, protože se její značná část rozstříká do okolí.

Publikováno: 2.9.2014 16:00:00
Zobrazeno 47x
Kategorie: Hobby


Možná jste se ocitli v podobné situaci: Kominík při kontrole objevil závažné závady spalinové cesty a nařídil okamžitou opravu, ale vy jste měli jiné plány, a tak jste se rozhodli počkat do jara. Nebo si čistíte komín sami a někdo vám poradil, že k vybírání uhlíků (i těch žhavých) je ideální vysavač. Nejste jediní, kdo takto postupoval. Ovšem aktéři našich ukázkových případů jsou po smrti. Zemřeli na otravu oxidem uhelnatým. Okolností, které mohou skončit podobně, je více. Na co si dát pozor při různých rekonstrukcích či přestavbách topného systému?

Publikováno: 31.8.2014 23:00:00
Zobrazeno 44x
Kategorie: Dům
<<<123>>>
Praktik 9/2014
9/2014