Obsah čísla 5/2014 ročník: 19

V květnovém Praktiku najdete speciální přílohu Zahrada! 
Pokud vezmete do ruky květnové vydání časopisu Praktik, bude se vám určitě zdát těžší a silnější. A není to zdání, je to skutečnost! Páté číslo letošního Praktika je totiž rozšířené o speciální šestnáctistránkovou přílohu Zahrada, kterou najdete uvnitř.  

Stačí rychlý pohled do obsahu časopisu a zjistíte, že jaro a s ním spojené stavební a zahradnické práce propukly nejen venku, ale i v jeho obsahu.  Hned první téma přivítají ti, kdo se chystají na jeden z nejtěžších úkolů při vylepšování starých panelákových i bytovkových bytů – rekonstrukci jádra. Umakartové jádro je věc, která dokáže otrávit život. Nejenže není zrovna krásné, navíc styk s vodou a neustálé působení vlhkosti nevytváří pro umakart ideální podmínky, a tak už bude pravděpodobně v rozích zpuchřelý a shnilý. Vnitřek panelů se stane rájem pro nežádoucí spolubydlící, jako třeba rybenky, a ve spojích se už jistě objevuje plíseň. Východisko z této situace je jediné: Staré bytové jádro zbourat a nahradit ho novým. Jenže jakým – klasickým zděným, nebo třeba sádrokartonovým?Odpovědi najdete uvnitř časopisu.

Mnozí se raději drží „při zemi“ a letošní opravy omezí na obnovu povrchů a malování. Týká-li se vás druhý případ, zkuste se pohlédnout po barvách, které dokážou více než zkrášlit stěny, ale působí také jako čističky vzduchu, ničící bakterie, viry a další škodliviny, které člověk doma dýchá. V sekci o natírání také poradíme s nátěrem a obnovou betonových povrchů.

Varování máme pro ty, kdo se chtějí pouštět do jinak velmi užitečného a potřebného zateplení. Máte pocit, že to není nic těžkého a zvládnete to sami bez toho, abyste platili tisíce za projekt a další za stavební dozor či energetický audit?  Odborníci varují, že výsledkem může být nekvalitně provedené zateplení, které majitelům nejenže nepřinese kýžené úspory, ale jejich náprava často stojí další tisíce. Výsledek takové akce je pak zcela opačný. 

Pokud se těšíte na to, co si podle Praktika vyrobíte hezkého a praktického do domu či na zahradu, nebojte, nezapomněli jsme na vás. Z mnoha návodů „krok za krokem“ určitě stojí za připomenutí praktický skládací stolek na práci i stolování, který, když ho nepoužíváte, zabere jen pár centimetrů místa. Potřebujete-li spíš vylepšit zahradu, oceníte náš opěrný vějíř pro popínavé rostliny, nebo návod, jak si vyrobit speciální truhlíky, po jejichž osazení letničkami se plot, zídka či stěna promění v květinový vodopád. Velmi jednoduchý je návod, jak si vyrobit z obyčejných proutků dřevěné květiny.  Jestliže chcete vést ke zručnosti i potomky, zkuste s nimi návod na stavbu zahradní pece. Není to vůbec těžké!

Celým číslem se prolíná - jak jinak, když máme květen - téma zahrady.  Vysvětlíme, k čemu jsou dobré mulčovací materiály nebo jak a k čemu všemu v zahradě využijete energii ze slunce, která je nyní zdarma.  Ve speciální příloze poradíme, jak si navrhnout a zorganizovat zahradu tak, aby práce na ní byla radost a nepřidělávala vám zbytečné starosti. Pouhých pět kroků za našeho návodu poradí, jak si vypěstovat krásný a hustý trávník, který vám bude závidět nejeden správce golfového hřiště. Hledáte-li tip na něco, co vám zde poroste rychle, snadno a skoro samo, zkuste bobuloviny -  kanadské borůvky, jahody a mnohé další.  Máte pocit, že cokoli letos pěstovat je zbytečné, protože kvůli nedostatku vody nebude úroda nijak závratná? Poradíme, jak zachytit skoro všechnu dešťovou vodu a jak si navrhnout samozavlažovací systém, abyste zalévali s až o třetinu menší spotřebou, přesto stejně stále stejně kvalitně.
A protože zahrada je také o relaxaci, poradíme, jak vybrat vhodné grily či zahradní nábytek. Takové poležení na měkkém lehátku s rozečteným Praktikem v ruce je přece krásná odměna za veškerou péči, kterou domu a jeho okolí věnujete!

Článek Strana